ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’de IŞİD’e karşı gerçekleştirilen hava saldırılarında, kamuoyunda Cihatçı John olarak bilinen Kuveyt doğumlu İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi’nin hedef alındığını açıklarken, ABD’li bir yetkili ise Emwazi’nin öldürüldüğünü söyledi.
Pentagon, Rakka çevresinde gerçekleştirilen ve insansız hava araçları Drone’ların da kullanıldığı saldırıların hedefinin, elde edilen istihbarat bilgileri yönünde, “IŞİD’in celladı” olarak bilinen Cihatçı John olduğunu, ancak, kendisinin öldürülüp öldürülmediğine ilişkin ellerinde kesin bir bilgi bulunmadığını belirtti. Pentagon, saldırıda kullanılan bir insansız hava aracının, Cihatçı John olarak bilinen Muhammed Emvazi’nin de için de bulunduğu bir aracı hedef aldığını, gelişmelerin daha sonra aktarılacağını açıkladı.
ABD’li yetkili: Kusursuz ve
mükemmel bir hedef vurma
Adı açıklanmayan bir ABD’li yetkili ise, Cihatçı John’un, kaldığı binadan çıktıktan sonra bindiği aracın vurularak öldürüldüğünü öne sürdü.
Cihatçı John’un bindiği araca insansız hava aracı tarafından gerçekleştirilen saldırıyı “kusursuz ve mükemmel bir hedef vurma” olarak niteleyen yetkili, saldırıda “sivillere zarar gelmediğini, ama Jihadçi John’un da yok edildiğini” ileri sürdü.
Yayınlanan infazlarda boy gösterdi
Emwazi, ilk kez geçen yıl ağustos ayında Amerikalı gazeteci James Foley’in’ infaz edildiği videoda görülmüş ve İngiliz aksanıyla dikkat çekmişti. Emwazi, daha sonra bir başka Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, İngiliz insani yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve Amerikalı insani yardım görevlisi Abdül-Rahman Kassig’in infaz videolarında görülmüştü.
“Şengal’i (Sincar) IŞİD teröristlerinden temizlemek için büyük bir operasyon”
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, dün Twitter hesabından, Koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının Şengal’de Peşmerge güçlerine destek için yaklaşık 40 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı ve şöyle dedi:
“Kürt Peşmerge güçleri, Şengal’i IŞİD teröristlerinden temizlemek için büyük bir operasyon başlattı. Koalisyon hava saldırıları, IŞİD birliklerini ve Şengal, Ramadi ve Palmyra’daki pozisyonlarını tahrip etti. Peşmerge’nin Arap savaşçılarının da desteğiyle yürüttüğü “Şengal’e Özgürlük” Operasyonu IŞİD’in Musul ve Rakka ile irtibatını da kesiyor.”
KBY: Peşmerge Şengal’e
üç koldan ilerliyor
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Güvenlik Konseyi de dün sabah erken saatlerde, “Şengal’e Özgürlük Operasyonu” adını verdikleri saldırıya 7,500 Peşmerge’nin katıldığını açıkladı. KBY Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında, Operasyon süresince Koalisyon uçaklarının da kendilerine destek vereceği belirtildi.Açıklamaya göre, Operasyon’a katılan 7,500 Peşmerge’den oluşan güçler, Şengal Dağı ve eteklerindeki Şengal kentine üç koldan ilerliyor. IŞİD için önemli bir lojistik merkezi olan Şengal’in alınmasından sonra bir güvenlik bölgesi oluşturulacağı belirtti.
belirtilen
açıklamada, topçu ateşinin kent ve çevresindeki yerleşim yerlerinin gözetilerek sürdürüldüğü de vurgulandı.