ABD ve Rusya, IŞİD’le savaştığı için PYD’yi gözden çıkaramıyor, hatta ona her türlü lojistik desteği sağlıyor.

İki süper gücün de amacı uzun vadede Suriye’nin bir bölümünde kendilerine bağlı uydu bir Kürdistan kurulmasını sağlamak.
İşte, şimdi ABD ile Rusya’yı bir araya getiren ortak çıkar, yarın uydu Kürdistan’ın kime bağlı olacağının belirlenmesi aşamasında ciddi bir anlaşmazlığa dönüşebilir.
“Suriye nedeniyle üçüncü dünya savaşı çıkabilir” yorumları yapanların ufukta gördükleri tehditlerden, çatışma nedenlerinden biri budur.
++
ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissenger’in “ABD’nin dostları yoktur, çıkarları vardır” sözü her gün yeni bir olayla kanıtlanıyor.
Türkiye, ABD’yi dost ve müttefik kabul ederken, ABD, Türkiye’yi her gün sırtından vuran PYD’yi dost ilan ediyor.
Kissinger’in sözleri Rusya için de geçerli. Onlar da dosta filan değil kendi çıkarlarına bakıyor, Suriye’de daha fazla toprak edinmelerinde engel gördükleri Türkiye’yi dışlamak amacıyla PYD ile sarmaş dolaş olmaktan çekinmiyorlar.
++
Peki, böyle bir tablo karşısında Türkiye ne yapabilir, hangi önlemleri alabilir?
Bir kere Suriye’ye kara harekatı düzenlemek gibi bir çılgınlığa kesinlikle girişilmemeli, sınırlarımızı korumakla yetinilmelidir.
İkincisi, ABD ve AB’nin Suriye konusunda etkili adımlar atmasını zorlamak için Avrupa’ya giden yollar Suriyeli mültecilere sonuna kadar açılmalı, Avrupa ülkeleri kapısında milyonlarca Suriyelinin toplanması sağlanmalıdır.
Üçüncü atılacak adım, “Düşmanımız PYD’ye kendi topraklarımız üzerinden silah ve mühimmat yardımı yapılmasına artık göz yumamayız” denilerek İncirlik üssünün ABD uçakları tarafından kullanılmasına izin vermemektir.
Dördüncü adım, savunma sanayimizi güçlendirmek, uygulanabilecek ambargolara karşı hazırlıklı olmaktır.
Beşinci adım da hiç kuşkusuz içeride siyasi kavgaları sona erdirmek, birlik ve bütünlüğü gerçek anlamda sağlamaktır.