PYD’yi terör örgütü kabul etmediğini yüksek sesle açıklayan ABD’nin tutumu bizim için şu açılardan öğretici olmalı:

1)Dış politikada ebedi dostluk ve küslük yoktur, çıkarlar vardır. İncirlik Üssü’nü kullanmak isterken Türkiye’yi dost, PYD’yi düşman gören ABD konjonktür değişip Suriye’nin paylaşımı konusunda Rusya ile anlaşma noktasına gelince kolayca tavır değiştirebilmiştir. Mevcut durum karşısında ülkemizdeki üslerin yabancılarca kullanımı konusunu yeniden değerlendirmeliyiz.
2)Ne ABD’ye ne de NATO’ya güvenmeli, kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi öğrenmeliyiz. Bunun için güçlü bir ordu, sağlam bir ekonomi, istikrarlı bir devlet yönetiminin gerekli olduğunu bilmeliyiz.
3)Suriye’de pay kapma yarışı içinde yer almak gibi bir çılgınlığa kesinlikle soyunmamalı, içerideki terörü bitirmenin yollarını aramalıyız.
4)Zengin petrol kaynaklarına sahip Ortadoğu bütün büyük devletlerin iştahını kabartmakta, bunun için oyun üstüne oyun, tezgah üstüne tezgah kurmaktan çekinmemektedirler. Bu gerçeği hiç akıldan çıkarmamalıyız.
5)Son gelişmeler, Rusya’nın savaş uçağını bize bile bile düşürttüğünü ortaya koymaktadır. Rusya, Suriye’de rahatça hareket edebilmek için Türkiye ile büyük bir kriz yaratmak istemiş, bunun için de savaş uçağına sınırımızı ihlal ettirerek düşürmemizi sağlamıştır. Benzer oyunlara gelmemek için bundan sonra daha dikkatli davranmalıyız.
6)ABD ve Rusya’nın düşmanca tutumları karşısında şu aşamada yapılacak doğru hareketlerden biri Avrupa Birliği ülkeleriyle diyaloğu geliştirmektir. İki büyük devletin Suriye’deki hamleleri başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bunu iyi kullanmalıyız.
7)Bölge ülkeleriyle olan sorunlarımızı aşmanın yollarını bulmalıyız. İsrail’le yaşanan gerilimin azaltılması yönünde son zamanlarda atılan adımlar önemlidir. Aynı şekilde Mısır ve İran’la ilişkilerin normalleşmesine de gayret etmeliyiz.
8)ABD kendi askerini Suriye’ye göndermek istememekte, ileride doğabilecek kara harekatı ihtiyacını Türk ve Suudi güçleriyle karşılamayı planlamaktadır. Bu planı boşa çıkarmalı, ilk etapta Suudilerle yapılması hedeflenen ortak tatbikattan vazgeçmeliyiz.