Türkiye’nin karşısında Rusya ve Amerika sanki iş birliği yapmışçasına aynı tutum içeresinde. PYD ve PKK destekli DAEŞ operasyonlarında ağır silahları teslim edecek olan Amerika bu kararı yeni vermiş olamaz.

Çünkü başkan Trump’ın görev yaptığı şu kısacık sürede Suriye ve Irak konusunda, Amerikan ordusundan bağımsız tek başına karar vermesi bilgi sahibi olması mümkün değil.
Amerikan ordusudur bölgeyi tanıyan ve orada strateji üreten.
Aynı Ordu Obama zamanında da görev yapıyordu ki, küçük değişiklikler çok önemli olmasa gerek. Obama zamanda görev yapan Ordunun Komuta kademesi bugün de Başkan Trump’a hizmet veriyor.
Yani aslında böyle olacağı çok açık ve netti. YPG’yi bölgedeki tek müttefikleri olarak gördüklerin defalarca belirttiler. Hatta Fırat kalkana operasyonu sırasında da Türkiye’yi YPG’ye zarar vermemesi konusunda uyardılar. Bugün de, ağır silahlarla desteklemelerine şaşırmamak gerek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Mayısta Amerika’ya kaygılarımızı ileteceğiz diyor.
Artık bundan sonra fikir değiştirmelerinin mümkün olduğunu sanmıyorum peki kaygıları dile getirince elimize ne geçecek?
Bir şekilde bugüne kadar izlenen yanlış politikaların sonucunda geldiğimiz noktada Türkiye ne Rusya’nın ne de Amerika’nın güvendiği bir müttefik konumunda.
İki büyük ülkede Türkiye ile gerçek bir işbirliği yapmak istemiyor.

DAEŞ konusunda Kürtleri daha güvenilir müttefik olarak gördüklerini defalarca açıkladılar. Belki de ilk defa iki büyük güç, Rusya ve Amerika bir konuda anlaşmış gibi gözüküyor.
Tabi bu Türkiye’ye karşı bir dayanışma gibi duruyor. Türkiye’nin bundan sonra izleyeceği yol haritası çok önemli. Daha önce safını net belli etmediği için, safını belli eden YPG ve PKK karşısında yalnız bırakılıyor.

Aynı durum Barzani için de geçerli. PKK’yı bitirmek için Türkiye’ye yaslanan Barzani de Amerika için artık güvenilir bir müttefik değil.
Burada anlaşılmayan Arap yönetiminin ne yapmaya çalıştığı?
Yeni durumda Barzani karşısında güçlü olmak için Amerika’nın desteğini almaya çalışıyorlar. Türkiye’ye sürekli yüksek sesle itiraz etmelerinin sebebi bu olsa gerek. Ama Amerika’nın Irak’ta Arap ne dedi Kürt ne dedi çok fazla önemsediğini zannetmiyorum çünkü onlardan beklentileri şimdilik 1. Sırada değil.
Mezhepsel dengeler ayrı ama terör açısından Amerika ve Rusya bundan sonra YPG ve müttefiklerini destekleyecekler, Türkiye’yi de bir şekilde ikna etme yoluna gireceklerdir.
Türkiye’nin işin içinde olmama ya da son olanla yetinmeme gibi bir lüksü veya seçeneği olduğunu sanmıyorum maalesef işler iyi gitmiyor.