Vietnam’ı ziyaret etmekte olan ABD Başkanı Obama, anılan ülkeye olan ABD silah ambargosunun kaldırılacağını ilan etti.

01 Kasım 1955 tarihinden itibaren 30 Nisan 1975 tarihine kadar süren ABD-Vietnam savaşı, her iki taraftan da yüzbinlerce kişinin ölümüne neden oldu, tarihte belki de en çok filmi yapılan savaşı haline gelmişti.
Çoğu dikkatli okurumuz, ABD’nden önce Vietnam’ın yaklaşık seksen yıllık bir Fransız sömürgesi olduğunu, kontrolü elinden kaçırınca aynen 2. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi ABD’nden yardım istenmiş bulunulduğunu eminim ki hatırlayacaktır.
Tüm dünya televizyonlarına yansıyan, Saygon’daki ABD Büyükelçiliğinin 29 Nisan 1975 günü helikopterlerle tahliye edilmesi; hafızalara kazınan bir etkinliği ve ABD’nin ülkedeki demir yumruğunun rafa kaldırılması anlamına gelmiştir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki Kuzey Vietnam’ın tüm ülkeyi birleştirmesi ve ABD’nin yenilgiye uğratılması, zamanının Sovyetler Birliği ve Çin’in büyük destekleriyle gerçekleşebilmiştir. Anlayacağınız, Soğuk Savaş döneminin Afrika’nın dışındaki en büyük vekâlet yani başkalarını kullanma (Proxy) mücadelesi bu ülkede verilmiştir.
Gelelim yakın tarihe… 1979 yılında Vietnam-Çin ilişkileri, öylesine bozulmuştur ki iki taraf arasında meydana gelen çatışmalarda binlerce asker hayatını kaybetmiştir. Sorunun kaynağı ise Çin’in, Güney Çin Denizi’nde etki alanını genişletmeye çalışmasına bağlıdır.
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin (UNCLOS) 3. türevi, komşu ülkelerle deniz sınırı olmayan ülkelere 200 deniz mili uzaklığında bir kıta sahanlığı (petrol ve diğer zenginlikleri araştırabilme yeteneği) belirleme imkânı vermektedir. Hâlbuki Çin, içinde Tayvan ve Filipinler ile Hindi-Çin’i oluşturan Kamboçya, Myanmar ve Vietnam dâhil bulunan bu deniz bölgesinde tek yetkili ve hükümran olduğunu ileri sürmektedir.
Bunu kabul etmeyen birçok bölge ülkesinden farklı olarak Vietnam, neredeyse 40 yıllık bir süreden sonra ABD’nden savaş gemileri ile denizaltılar istemek zorunda kalmıştır. Esasen asıl hamiliğini Japonya ve Tayvan için gösteren ABD’nin, Vietnam’ın bu isteğine kayıtsız kalması ve dolayısıyla Güney Çin Denizi’ni Çin’in etkisi altına bırakması beklenemezdi tabii ki. Üstelik bölgeye silah satabilmek imkânı doğmuşken.
Sizlere bu köşeden aktarabileceğim tek ders, ne denli iyi anlaştıkları gözlenirse gözlensin, anılan bölgede bu iki süper güç arasındaki mücadelenin bölge ülkeleri üzerinden sürdürülmeye devam olunacağıdır!