İvedik Köyü halkının şikayetlerini gündeme taşıdık. Köye yapılması planlanan mezarlık Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildi.

Sonsöz Gazetesi olarak halkın sesi olmaya devam ediyoruz

13 Ekim 2017 tarihinde ‘300 yıllık İvedik Köyü mezarlık yapılıyor’ haberimizle İvedik Köyü sakinlerinin sesi olmuştuk.

Köyün içinde evlerin arasında yer alan 100 dönümlük alan devlet hazinesine ait.ANKARA eski büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek döneminde bu arazinin mezarlık yapılması kararlaştırılmış köy halkıda bu duruma tepki göstermişti.

Aynı zamanda tarihi bir köy olan İvedik Köyü’nün hiçe sayıldığını ifade eden mahalleli birde evlerinin arasına yapılmak istenen mezarlığı duyunca bu kararın iptal edilmesi için her türlü süreci başlatacaklarını ifade etmişlerdi.

fotoğraf: Mehmet Akgün

İLK BİZ DUYURDUK

Mezarlık haricinde her türlü fikre açık olduklarını söyleyen İvedik Köyü Mahallesi muhtarı Ercan Altınok bu alanın 15 Temmuz Şehitler parkı yapılmasını istediklerini belirtmişti.

Sonsöz duyurdu İvedik Köyü halkının istediği oldu. Geçtiğimiz Cuma günü Büyükşehir Belediye Meclisi olağan toplantısında konuyu görüştü ve oy birliğiyle kararı iptal edildi.

Oy birliğiyle kabul edilen İvedikköy Mahallesi hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda mahalle sakinlerinin söz konusu alana 15 Temmuz Şehitleri Anıtı ve Şehitler Hatıra Ormanı yapılmasını talep ettikleri ve konu hakkında yargı sürecini başlatmış oldukları belirtildi.

GÖKÇEK’TEN KARARA TEPKİ

Melih Gökçek ise alınan bu karara tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan Gökçek, “Karşıyaka Mezarlığı bir yıl içinde doluyor. Bu nedenle benim belediye başkanlığım dönemimde mezarlığın karşısında hazineye ait araziyi mezar alanı olarak ilân etmiş ve Karşıkaya Mezarlığı’nı büyütmüştük. Ancak yeni mezarlığın manzarasını bozacağını düşünen bir balık lokantası defaatle bana da müracaat ederek, pek çok tanıdığı devreye sokarak mezarlığın genişletilmemesini istedi. Ben kamu menfaatinin bunu gerektirdiğini, arazinin hazineye ait olması nedeniyle belediyenin cebinden para çıkmayacağını söyleyerek bütün baskılara rağmen bu istekleri reddettim” dedi.

Sözlerine devam eden Gökçek, “Fakat bugün gazetelerde okuduğuma göre Ankara Büyükşehir Meclisi’nden yeni karar çıkartılarak yeni mezarlık iptal edilmiş. Buranın iptal edilmesi büyük yanlıştır. Bir sene sonra Ankaralının şikayeti en üst seviyeye çıkacaktır. Civar sakinlerinin şikayeti doğru değildir.

Fotoğraf: Mehmet Akgün

Eğer mezarlıktan şikayet varsa sol taraf zaten mezarlıktır. Vatandaşı tahrik eden bir balıkçıdır. Bir kimsenin şahsi menfaatı için on binlerce Ankaralı kaybetmiştir. İkazı Ankara için boyun borcu olarak gördüm. Kamuoyunun bilgisine” ifadelerinde bulundu.

13 Ekim 2017 Tarihinde yaptığımız haberde İvedik Köyü halkının şikayetlerini gündeme taşımıştık ve o haber ses getirdi.
Yaptığımız haber şöyleydi:

300 yıllık İvedik Köyü Mezarlık yapılıyor

Karşıyaka mezarlığının karşısında bulunan İvedik Köyü’nün içine mezarlık yapılıyor. Köy halkı tepkili, İvedik Köyü Mahallesi Muhtarı Ercan Altınok,” köyümüzün içinde mezarlık istemiyoruz” dedi…

İvedik köyü Ankara’nın en eski köylerinden. 300 yıllık bir tarihe sahip olan köyün içindeki tepede 100 dönümlük arazinin mezarlık yapılması kararı köy halkının tepkisine neden oldu.

Hazine arazisine dahil olan bu 100 dönümlük alan evlerin içinde kalıyor. Devletin araziye istediği gibi değerlendirme hakkı var ancak köy halkı böyle bir karar alınırken kendilerinin fikirlerinin alınmamasından şikâyetçi.

Ankara’nın mezarlık yükünü kaldırabilmek için Mamak Ortaköy Mezarlığı’nın da hazırlanmasına rağmen tarihi köydeki 100 dönümlük arazinin mezarlık olarak değerlendirilmesi köy halkında şüphe uyandırmış. Mezarlık dışında her türlü sosyal faaliyet alanına açık olduklarını dile getiren halk evlerinin arasına mezarlık yapılması yerine park alanı, spor alanı gibi sosyal faaliyet alanları istiyor.

İvedik Köyü Mahallesi Muhtarı Ercan Altınok köy halkı adına tepkilerini dile getirdi. Altınok, ” İvedik Köyü tarihi bir köy. Yaklaşık olarak 300 yıllık tarihi olan bir yer burası. 300 hane 1500-1600 nüfusumuz var. Buranın halkı burada doğmuş, burada büyümüş köylerini seven insanlar.

Mehmet Akgün

Böyle tarihi olan bir köye sahip çıkılması gerekirken bir bakıyoruz Büyükşehir Belediyesi tarafından köyümüzün içinde ki 100 dönümlük bir tepeye mezarlık yapılması kararı alınıyor. Bu tepe evlerimizin içinde. Zaten karşı tepemiz mezarlık şimdi birde burnumuzun dibine kadar mezarlık yapmak istiyorlar, nefes alabileceğimiz yer kalmadı.”

İVEDİK CADDESİ ADINI BURADAN ALIR

Ankara’nın en uzun caddelerinden olan İvedik Caddesi’nin ismini köylerinden aldığını belirten Muhtar Altınok, ” Köyümüz tarihi bir yer olduğu için pek çok yere de ismini vermiştir. Mesela herkes İvedik Köyü’nü bilmez ancak İvedik Caddesi’ni bilir. Yine aynı şekilde herkes İvedik Organize Sanayi Bölgesi’ni bilir işte buralar ismini bizim köyümüzden aldı. Şimdi köyümüzü mezarlık yapmak istiyorlar. Devlet hazinesi olan bu 100 dönümlük alanı köy halkının faydalanabileceği sosyal alan olarak kullanmak varken mezarlık yapılmasına anlam veremiyoruz. 100 dönüm mezarlığın kime faydası olacak, gerçekten Ankara’nın mezarlık problemini çözecekse hiç sesimizi çıkartmadan kenara çekiliriz ama 100 dönüm mezarlığın kimseye faydası dokunmaz” dedi.

BURADAN HEP OY ALDILAR

Sözlerine devam eden Altınok, ” Ak Parti kurulduğundan bu yana bu köyden yüzde 80, yüzde 90 oy aldı. Buranın halkı her zaman onları destekledi ancak köyün içine mezarlık yapılma kararı alındığında kimse gelip fikrimizi almadı, ya da bilgilendirilmedik. Ocak ayında böyle bir karar alınmış bizim elimize dördüncü ayda geçti. Böyle tarihi bir köyün restore edilmesi gerekirken evlerinin içine mezarlık yapılması akıl alacak bir durum değil. Burada yaşlılarımız var çocuklarımız var onların gidebilecekleri herhangi bir park alanı yok. Park yapın, yada çocukların, gençlerin faydalanabileceği spor alanları inşa edin.

fotoğraf: Mehmet Akgün

Mezarlık müdürüyle konuştuğum kadarıyla bu ayın 15’inde hafriyat işlerine başlanacakmış. Biz köy halkı olarak köyümüzün içine, evlerimizin dibine mezarlık yapılmasına karşıyız. 15 Temmuz’da ülkemize nasıl sahip çıktıysak, 15 Ekim’de de köyümüze sahip çıkacağız. Bu kararın durdurulması için her türlü yasal süreci başlattık ancak henüz bir geri dönüş alamadık beklemedeyiz. Kararı değiştirene kadar uğraşacağız. Burada ki 100 dönümlük arazinin birilerine özel olacağı yönünde söylentilerde dolaşıyor” ifadelerinde bulundu.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

İvedik Köyü Derneği yönetim kadrosundan Murat Kubat’ta tepkilerini dile getirdi. Kubat, “100 dönümlük bir arazi Ankara’yı kurtaracaksa biz komple köyümüzü de veririz. Burada devleti fayda görsün diye arazini hibe etmiş bir sürü insanımız var. Bu insanların göreceği saygı, hizmet bu kadar mı? Buranın mezarlık yapılması haricinde her türlü sosyal faaliyet alanı olması konusunda kimsenin itirazı yok. Altındağ Belediyesi’nin yaptığı gibi buradaki tarihi evlerin restore edilmesi gerekirken bir bakıyoruz böyle bir karar alınmış ve kimsenin haberi yok.

Kararı değiştirene kadar uğraşacağız. Köy halkı olarak bu konuda hemfikiriz. Şiddete başvurmadan hukuki yollarla bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız. Gerekirse tüm köy halkı kepçelerin önüne yatacağız” dedi.

Öte yandan köydeki bu 100 dönümlük arazi alan imara açılmadan önce mera, olarak geçerken, imardan sonra hazine alanına geçmiş.

Fotoğraf: Mehmet Akgün

VERDİĞİM ARAZİ MEZARLIK OLDU

Köyün eski muhtarlarından Abdullah Altınok, “Şuan Karşıyaka Mezarlığı’nın içinde yer alan bir miktar arazimi yeşil kuşak olması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yaklaşık 20-25 yıl önce hibe ettim. Durum düşündüğüm gibi gelişmedi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı arazimi Büyükşehir Belediyesi’ne devretti, belediyede araziyi mezarlık yaptı. Şimdi bizim köyümüze de göz diktiler. Devletim için koskocaman bir araziyi gözümü kırpmadan hibe ettim. Yine olsa yine yaparım ancak yaşadığımız yerin içine yapılmasını hak etmiyoruz. Ben hayatım boyunca burada yaşadım atalarımda buradaydı. Biz vatanına, milletine bağlı insanlarız hak ettiğimiz bu değil” dedi.

Köy halkı bir bütün olarak bu plana karşı çıkıyor. Ortak fikirleri 100 dönümlük arazinin mezarlık harici sosyal faaliyet alanı olarak değerlendirilmesi yönünde. Yaklaşık 1500-1600 kişinin yaşadığı üstelik 300 yıllık bir tarihe sahip olan bu köy yok sayılamayacak nitelikte. Köy halkı mezarlık yapılmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getiriyor. Her türlü makama başvurmalarına rağmen geri dönüş alamadıklarını ifade ediyorlar. Seslerini duyurup bu kararın kaldırılmasını talep ediyorlar

FACEBOOK YORUMLARI