Bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan TARMAKBİR Sektör Buluşması, 26- 29 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek

ANKARA -Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan TARMAKBİR Sektör Buluşması, 26- 29 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. 2007 yılından bugüne, her sene düzenlenen sektör buluşmasına ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor. TARMAKBİR Sektör Buluşmaları, sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin tüm taraflarca bir araya gelinerek ortak akıl ile sonuca ulaştırılması noktasında önemli mesafeler alınıyor. Diğer yandan bu buluşmalar, paydaşlar arasındaki fikri mesafeleri de azaltıyor, yeni işbirliklerine zemin oluşturuyor. Tarım makinaları sektörüne dair, ilgili tüm bakanlık ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin de katılım sağladığı bu organizasyon kapsamında, yeni yürürlüğe girmiş veya planlama aşamasında olan mevzuatlarla ilgili olarak bilgi paylaşımları da gerçekleşiyor.

TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şenol Önal programa ilişkin yaptığı açıklamada, “Her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen Sektör Buluşmalarının Üyelerimiz ve sektörün tüm taraflarınca ilgiyle takip edildiğinin bilinmesini isterim. Bu yıl 9.sunu gerçekleştireceğimiz toplantımızın önemli konulardan biri de tarım makinalarında inovasyon ve inovasyonun kazandırdıkları olacak. Yapılacak çalışmaların başarıya ulaşması, devlet, özel sektör ve üniversitelerin işbirliği içinde çalışmaları ve bilgi paylaşımında bulunmalarıyla mümkündür” dedi. Önal sözlerine şöyle devam etti. “Sektör buluşmaları, yapılan çalışmaların gözden geçirildiği ve yapılacak yeni çalışmaların temellerinin atıldığı ortak akıl platformuna dönüşmüştür. Sektör buluşmalarının gelecek yıllarda büyüyerek devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Sektör buluşmalarına 20’ye yakın üniversiteden akademisyenler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’ndan ilgili bürokratlar katılacak. Üretici kooperatifleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Üyemiz olan tarım makinaları imalatçılarının Antalya’da buluşacağını belirten TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ise şunları kaydetti:

“Bakanlık temsilcilerinin özellikle yenilenen ve değiştirilen mevzuatlara dair yapacakları sunumlar, firmalarımızın ve diğer tüm paydaşların bilgilendirilmesi bakımından önemli.  Bu konu kadar önemsediğimiz diğer bir konu ise, bu organizasyonun sosyal yanı. Paydaşlar 4 gün boyunca bir arada olduğu için yeni dostlukların kurulmasına, yeni işbirliklerine de vesile oluyoruz. Yapılan birebir temaslar farklı gelişimlerin kapısını açıyor.”

9. TARMAKBİR Sektör Buluşması’na bu sene geçen yıllarda olduğu gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, TSE, TKDK, TURK EXIMBANK, finans sektörü, Tarım Kredi Kooperatifleri, Pankobirlik, TZOB, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Akademisyenler ve TARMAKBİR üyeleri davet edilecek.