Ülkemizin tabii, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yörelerini, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu’na göre milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı olarak koruma altına alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı,Türkiye’ye yeni bir tabiat parkı daha kazandırarak, Diyarbakır Eğil sınırları içerisinde yer alan “Eğil Peygamberler Tabiat Parkı”, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 214. tabiat parkı olarak ilan edildi. Diyarbakır merkeze 51 km mesafede bulunan tabiat parkı, 1.340 dekarlık orman alanı içerisinde yer alıyor.

Yeni bir tabiat parkını duyuran Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyarbakır’da ilan ettiği Eğil Peygamberler Tabiat Parkı ile ülkemizdeki tabiat parkı sayısını 214’e çıkardı.Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ” Tabiat harikası alanlarımızda ekoturizmi geliştirmek istiyoruz. Bu çerçevede 81 il için tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin de gözdesi haline getireceğiz” dedi.
Bakan Prof. Dr. Eroğlu,Eğil Peygamberler Tabiat Parkı’nın Diyarbakır’ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Eğil’de olduğunu belirterek ” Tabiat parkı ilan ettiğimiz bu alan, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı inançların yaşadığı bir ilçemizde yer alıyor. Arkeolojik özellik gösteren peygamber türbeleri, kaleler, tarihi camiler, mezar anıtlar, kümbetler, mağaralar, kiliseler, han, hamam ve medreseler bulunan bu alanı vatandaşlarımız muhakkak gidip görmeliler.
Yeni ilan ettiğimiz Eğil Peygamberler Tabiat Parkı ile korunan alanlarımıza yeni bir halka daha ekledik. Korunan alanlar, geçmişte yalnızca insan faaliyetlerinin yasaklandığı, ya da sınırlandığı alanlar olarak algılanıyordu.Artık bilimsel değeri yanında, estetik değeriyle de koruma altına alınan, sahip oldukları kaynak değerleri ile rekreasyonel kullanımlara imkân tanıyan, toplumun gelişimine katkıda bulunan alanlar olarak da algılanıyor.” şeklinde konuştu.
81 ilin tabiat turizmi master planları tamamlandı ve turizm alanları belirlendi
Doğayı her zaman koruduklarını ve gelişmesi için desteklediklerini,milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini, her geçen yıl korunan alanları ziyaret edenlerin sayısının arttığına vurgu yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,sözlerini şöyle tamamladı:
“İnsanlar tabiatla iç içe, çevreye saygılı tesislerde vakit geçirmek istiyor. Türkiye’de turizm denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde ekoturizm gelişiyor.