Genel seçimden sonra neler olacağı konusunda 5 senaryo var. Bunları gözden geçirelim:
1)HDP barajı geçemez, Ak Parti Anayasa’yı değiştirmek için gerekli olan 367 milletvekilini bulur. Başkanlık sistemi için yoğun bir hazırlık başlar. (Bana kalırsa zayıf bir ihtimal bu. 2011 seçiminde Ak Parti yüzde 49.8 oy aldığı ve karşısında HDP gibi bir rakip olmadığı halde 327 milletvekili çıkarmıştı. Bugün Ak Parti’nin geçen seçimdeki kadar oy alacağını kendileri bile söyleyemiyor.)
2)Ak Parti Anayasa’yı referanduma götürmek için gerekli 330 milletvekilini çıkarır. Anayasa değişikliği Meclis gündemine gelir. Muhalefet “Türkiye diktatörlüğe gidiyor” diye ayağa kalkar. Referandum sürecinde büyük gerginlikler yaşanır. (Ben bu ihtimali de zayıf görüyorum. 12 yıllık iktidarın yarattığı yıpranmışlık nedeniyle Ak Parti’nin 330 milletvekili çıkarması zor.)
3)Meclise 276’dan fazla milletvekili ile giren Ak Parti yine tek başına hükümeti kurar. Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayalleri sona erer. Buna karşın Erdoğan başkan gibi davranmayı sürdürür, hükümetin işlerine karışır. Bu durum muhalefetin sert tepkisine yol açacağı gibi Ak Parti içinde de rahatsızlık yaratır. (Bence bu ihtimal üstteki iki ihtimale göre daha güçlü.)
4)276 milletvekilini bulamayan Ak Parti seçimden birinci çıkmasına karşın tek başına iktidar olamaz ve CHP, MHP ve HDP ile koalisyon hükümeti kurmak için arayışlara başlar. Ekonomik durum bozulur, ülkede tam bir kaos havası doğar, erken seçim tartışmaları başlar. ( Önümüzdeki dönem için yazılabilecek en kötü senaryo sanırım budur.)
5)CHP ve MHP seçimden sürpriz bir sonuçla güçlenerek çıkar ve CHP öncülüğünde koalisyon kurar. Ak Parti iktidardan düşer, Türkiye yeni bir döneme girer. ( Özellikle İstanbul’daki büyük sermaye çevrelerinin hayal ettiği bir senaryo olmasına karşın gerçekleşme ihtimalini yok denecek kadar az buluyorum.)
++
Bekleyelim görelim; kritik bir seçime gidiyoruz.