TÜRKİYE’de organ bekleyen 28 bin hasta olduğunu belirteren özel bir hastanenen Organ Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alper Demirbaş, 7-8 bin civarındaki hastayı organ bulamadığımız için kaybedeceğiz dedi.
Antalya’da yaptığı organ nakilleriyle dikkati çeken Medical Park Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, organ nakillerinde canlı verici bulma konusunda gelecekten endişe duyduğunu söyledi. Medical Park Hastanesi olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da toplam 500 organ nakliyle yılı kapattıklarını söyleyen Prof. Dr. Alper Demirbaş, şöyle dedi:
6 yılda yaptığımız toplam organ nakli 3 bin 300’ü buldu. Türkiye geneline baktığımız zaman canlı vericili böbrek nakillerinde düşüş var. Bunun nedeni nedir, araştırmak lazım. Son 4 yılda yapılan organ nakillerinde hafif de olsa düşüş var. Özellikle böbrek naklinde 3 bin gibi bir rakama takıldık kaldık. Bunun nedeni hastaların az olması değil, ağırlığın kadavradan yapılan organ nakillerine verilmiş olması. Son 4 yıla baktığımızda kadavradan 100 civarında artış var. Canlı vericiden ise yabancılar haricinde 300 civarında düşüş var.
ORGAN NAKLİ DERNEĞİ KURULACAK
Türkiye’deki her 5 organ naklinden 1’inin Antalya’da yapıldığını belirten Prof. Dr. Demirbaş, Biz 500 nakil gerçekleştirirken, Akdeniz Üniversitesi 328 organ nakli gerçekleştirdi. Türkiye’de yapılan bütün organ nakilleri 4 bin civarında. Antalya artık bir organ nakli kenti haline geldi. Bu olası azalmadan Antalya’nın da etkileneceğini düşünüyorum. Ocak ayının 15’inden itibaren Antalya Organ Nakli Derneği kurma girişimlerimiz var diye konuştu.