İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2015 Ağustos ayında en az 158 işçinin iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, yılın ilk sekiz ayında ise en az bin 138 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.İSİG Meclisi, “2015 / Ağustos Ayı İş Cinayetleri Raporunu” açıkladı. Rapora göre, 2015 yılının ilk sekiz ayında yaşanan iş kazalarında en az bin 138 işçi yaşamını yitirdiği belirtildi.
Fındık ayı olan Ağustos’ta yaşamını yitiren 39 işçinin 12’sinin fındık işçisi ya da fındık bahçesi olan çiftçi olduğu belirtilen açıklamada, “Yine çobandan balıkçıya ve domates işçisine sabahtan akşama kadar çalışan tarım emekçileri ulaşım, barınma vb. bir ölümcül sorunlar silsilesi içindeydi… İnşaatlarda ise büyük projelerden küçük inşaatlara kadar koşullar değişmiyor. Bu ay Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, Maltepe Turkcell akıllı binası, Ankara Büyükşehir Belediyesi metro istasyonu, Samsun SGK İl Müdürlüğü, Ankara Oran One Towers AVM ve tabi ki Menemen’de viyadük inşaatında gerçekleşen iş cinayetleri öne çıktı” denildi.
Açıklamada, konaklama, eğlence sektöründe ise Antalya ve Ankara’da işçi ölümleri yaşandığı belirtilerek, “Enerjide ise Konya Meram EDAŞ arıza bakımdan üç işçi can verdi. Diğer yandan yaşanan çatışmalarda da işçiler kurşunlara hedef oldular. Ağrı’da Orhan Aslan, Muhammet Aydemir ve ismini öğrenemediğimiz İranlı bir işçi, Mardin’de Mazlum Turan, Şırnak’ta Mesut Sanlı ve Eyüp Ergün yaşamlarını yitirdiler. Tarım, Orman işkolunda 39 emekçi; İnşaat, Yol işkolunda 37 işçi; Taşımacılık işkolunda 20 işçi; Madencilik işkolunda 9 işçi; Metal işkolunda 8 işçi, Konaklama, Eğlence işkolunda 8 işçi, Enerji işkolunda 7 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 7 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 6 emekçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 4 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 3 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 3 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 3 işçi; Çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz/öğrenemediğimiz 2 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 1 işçi can verdi. Ağustos ayında yaşamını yitiren 158 emekçinin 134’ü işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 3’ü esnaflardan olmak üzere 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor” denildi.