Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, 1996 model ve sonrası kamyon ve otobüslerin araç muayenelerinde mevcut takografların dijital takograflarla değiştirilmediği için muayenelerini yaptıramadıklarını belirterek “Bu durumun bir an evvel çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Çünkü hurdaya ayrılma yaşına gelen araçlara dijital takograf takmak hem ekonomiye hem de şoför esnafına büyük zarar verecektir” dedi.
Apaydın, yaptığı açıklamada, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na intikal eden 1996 model ve sonrası kamyon ve otobüslerin araç muayenelerinde mevcut takografların dijital takograflarla değiştirilmediği için muayenelerini yaptıramadıklarını vurgulayarak, “Konu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na resmi yazı ile iletildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliğinin mevcut haliyle sektöre vereceği yüksek maliyetin yarı sıra ülkemiz ekonomik gerçekleriyle de örtüşmediğini değerlendiren bir yazıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bildirdi. Bu durumun bir an evvel çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Çünkü hurdaya ayrılma yaşına gelen araçlara dijital takograf takmak hem ekonomiye hem de şoför esnafına büyük zarar verecektir” dedi.
Türkiye genelinde 1996-1998 model 21 bin 989 otobüs ve 57 bin 546 kamyon olmak üzere toplamda 79 bin 535 araca ait takografların dijital takograflarla değiştirilme sorunu yaşanacağını kaydeden Apaydın, “Araç muayenelerinin görev ve sorumluluğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına aittir. Ancak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 12 Ocak 2012 tarih ve 28171 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği gereğince işlem yapılıyor. Yönetmelikte dijital takograf cihazlarının kullanımı 20’nci maddeyle ilk defa takograf takılacaklarla yeni üretilen araçlar için zorunlu olmasına rağmen geçici 3’üncü maddesinde kısıtlama getirilerek 1996-1998 model araçlar için birinci yıl içinde olmak üzere diğer model araçlara da kademeli olarak geçiş süresi içinde mevcut takografları yok sayılarak, dijital takograf kullanmaları zorunlu hale getirildi” ifadelerini kullandı.