6 Nokta Körler Derneği Kadın Meclisi, geçenlerde muhteşem bir kampanyaya imza attı. Artık beyaz eşyalar görme engelliler için özel üretilecek ama bundan herkes faydalanacak. Change.org internet sitesinde birkaç ayda 70 bin imzaya ulaşan ve somut çözüm alınan kampanyayı, ileride atılacak adımları 6 Nokta Körler Derneği Kadından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve psikolog Şule Sepin’den dinledik.

Daha çözüme ulaştırılması gereken çok problem olduğunu belirten Sepin, sorunların çözümünde işin içinde olanlara danışılması gerektiğini, çözüm üretmek için illa bir ses beklememenin önemini ve bu kampanyanın başarısında Kadın Meclisi’nin başarısını vurgulayarak sorularımızı yanıtladı.

Nasıl ortaya çıktı bu kampanya?

En can alıcı sorunlarımızdan biri elektronik ev aletlerine erişim sorunumuz. Bunun için change.org isimli internet sitesinde bir kampanya başlattık. Bu çalışmayı kadın meclisi yaptı. Bizim hedefimiz sadece kadının kullanacağı şeyler üretilsin olmadı. Çünkü ev aletlerini kullanmak yalnızca kadının görevi olmamalı. Bu emek, 6 Nokta Körler Derneğinin Kadın Meclisinin emeğidir. Bence kadın elinin değdiği bir emek hissediliyor ve başarı da burada yatıyor. Biz kadınlar olarak gittik, bu aletleri daha çok kullandığımız için daha çözüm odaklı çalışabildik. Sadece kadınların değil, bütün insanların genel anlamda yaşadığı bir sorunu göz önünde bulundurarak bir kampanya yürütmek istedik.

Bugüne dek sonsuz kampanya yürüdü bu internet sitesinde, sizinkinin bu başarısının sırrı ne sizce?

Hükümeti muhattap aldığınızda çözüm almanız daha zor. Uzun süreçler gerekiyor. Bu kampanyada Türk malı üreten firmaları muhattap aldık. Bizim muhattap firmamız bu anlamda sesimizi duydu. Başka firmalar da bu sesi duydu hatta. Bir de siyasi anlamda çok bir taraflara çekilebilir bir kampanya değil. Gerçekten herkesin faydalanacağı bir şey. O nedenle de çok ilgi gördü bence. Sadece basın açıklamaları yapsak veya elden imza toplasak böyle bir başarıya ulaşamazdık. Change.org yetkilileri çok destek verdi, onlara da teşekkür etmek istiyorum. Çok kısa sürede yaklaşık 70 bine yakın imza aldık. Bu kadar ilgi göreceğimiz hiç düşünmemiştik.

Harika bir sonuç. Süreç nasıl ilerledi sonra?

Daha sonra muhattap firmayla toplantılarımız oldu, bizim ne istediğimizi anlamak istediler tam olarak. Kadın arkadaşlarla bu anlamda çok heyecanlıydık. Sonuçta iki şekilde karara varıldı. İlki kabartma harflerin ev aletlerine yerleştirilmesi, bu alfabeyi bilmeyenler için de çeşitli çizgiler yerleştirilmesi. Henüz satışa sunulmadı fakat çok yakında sunulacak. İkinci olarak da akıllı telefonlardan yönetilecek programlarla ev aletlerini yönetmeyi başarabileceğiz. Bu çalışmalar yürüyor şu an. Biz böyle kampanyalara devam etmek istiyoruz.

Ne var sırada?

En temel günlük sorunlardan biri renk okuma cihazlarının çok iyi olmaması. İnsan renk okuma cihazını sürekli yanında bulunduramaz. Biz daha çok kıyafetlerin düğmelerine göre, modellerine göre ayırt ediyoruz. Etiket kısmına yerleştirilen belli harflerle bunlar anlaşılır hale getirilebilir. Bütün firmaların buna dikkat etmesi lazım. İlaç konusunda da mesela bu yapılmalı, birkaç firma kabartma harfleri kullanıyor fakat yeterli değil, yaygınlaşması lazım.

HAK VERİLMEZ, ALINIR

Peki neden siz isteyince böyle çözümler üretiliyor da daha önceden akıl edilmiyor?
İlla bir ses duyup ona göre hareket ediyoruz. Biz sesimizi duyurduk ama belki yürüme engelli başka bir arkadaşımız sesini duyuramadı, onların da düşünülmesi lazım. İlla bir ses beklememek lazım. Hak verilmez alınır zihniyeti. Bir talebiniz olduğunda insanlar sesinizi duyuyor hatta talebiniz olduğunda insanlar sesinizi duymuyor bile çoğu zaman. Büyükşehirlerde belediye otobüslerinde sesli sinyal var fakat birçok şehirde yok, neden yok? Burada yetkililerin bir duyarsızlığı söz konusu. Aynı zamanda konuya hakimiyetleri yok. Engelliler için bir şeyler yaptığını söylüyor mesela, ne yaptığını sorunca yardım dağıttığını söylüyor. Acaba ben yardım dağıtılmasını mı istiyorum? Ne istiyorum ben, ne bekliyorum? Bunun sorulması lazım.
Sizin hayata tam katılımınız esasında edilen yardımlarla değil, değiştirilen düzenle olacak?
Hem uzun vadeli çözümler hem de diğer insanların bizim yaşantımıza empati yapabileceği çözümler üretilsin istiyoruz . En güzel çalışma engelli örgütleri ve bu konuya duyarlı insanlarla yürütülüyor hak anlamında. Herkes ben engelliyim diyerek yardım isteyebilir, ücretsiz çamaşır makinesi talep edebilir. Bizim istediğimiz bu değil. Bizim talebimiz, Engelli Hakları Sözleşmesinin Evrensel Tasarım maddesine uygun olarak herkes için aynı ürünün üretilmesi. Bizim için önemli olan bu zaten.

Başka ne problemler var?

Mesela asansörlerde bu sorun var. Hepsinde sayılar başka yere yazılmış, aslında hep aynı yerde olması gerekir. Ama bizde öyle uygulamalar maalesef yok. Sonuçta bu ev aletlerini de sadece görme engelli kullanmayacak. Yaşlı biri, okuma yazma bilmeyen biri kullanabilecek, bedensel engelli başka biri de kullanabilecek, önemli olan bu. Yapılan şeyleri herkese yönelik yapmak. Görme engelliler için çamaşır makinesi, engelliler için park. Biz bunu istemiyoruz ki. Biz uzun vadeli ve herkes için uygulanabilir çözümler peşindeyiz.