Ankara’nın en anlamlı yapılarından biri halen Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan Ulus Meydanı’ndaki mütevazı 1. Meclis binasıdır.

Mustafa Kemal Paşa, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına karar verdiğinde henüz Meclis olmaya uygun bir yer yoktu. Sonunda,1915’te inşaatına başlanan, ancak savaşlar nedeniyle çatısı bile kapatılamamış olan Ulus’taki bina bulundu.
Kısa sürede Ankaralılar evlerinden ve Ulucanlar’daki Numune Mektebi’nden getirdikleri kiremitlerle çatıyı kapattı. Genel Kurul’da milletvekillerinin oturacağı sıralar Muallim Mektebi ile Taş Mektep’teki sınıflardan taşındı. İki petrol lambası ile saç sobalar civardaki kahvehanelerden temin edildi. Kürsüyü ise bir marangoz yapıp hediye etti.
++
Meclis, 23 Nisan 1920’de yurdun dört bir yanından gelen 115 milletvekilinin katılımıyla açıldı.
Bakanlar Kurulu’nun toplantı yeri de Meclis içindeki odalardan biriydi.
Kurtuluş Savaşı bu binada yönetildi. 1921 Anayasası bu binada kabul edildi. 1922’de saltanat bu binada kaldırıldı. 1923’te Lozan Barış Anlaşması Ankara’nın Başkent oluşuna bu binada karar verildiği gibi 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ve Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı seçilmesi de bu binada gerçekleşti.
++
Birinci Meclis binasında genel kurul salonu, kulis ve mescit dışında 7 oda yer alıyordu.
Bina, 15 Ekim 1924’e kadar Meclis olarak hizmet verdi. Daha sonra çeşitli kurumlar çalışmalarını burada sürdürdü. 1961’de ise müze olmasına karar verildi.
++
Birinci Meclis’le ilgili ilginç bir not daha eklemekte yarar var:
O Meclis’te memurluk yapanlardan biri, daha sonra Türkiye’nin en ünlü işadamı olacak Vehbi Koç’tu.
Vehbi Koç, 1920-1921 yıllarında Meclis’te memurluk yaptı. Daha sonra askere gitti. Askerlik dönüşü ise memuriyete dönmedi, ticaretle uğraşmaya başladı.