“Ankaralı Namık” lakabıyla tanınan şarkıcı Namık Uğurlu oturduğu dairenin balkonundan atlayarak yaşamına son vermiş.
Oyun havası tarzında bestelediği ve seslendirdiği neşeli şarkılarla tanınıyordu. Arabada 5 evde 15, Yürü Yürü, İstanbul Hovardası, Ankara’nın Bağları bunların en bilinenleriydi.
Toplumun belli bir kesiminin sevip saydığı bir şarkıcı henüz 39 yaşındayken geride gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk bırakarak neden ölüme gider?
Bu konuyu iyi irdelememiz gerekiyor.
++
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ülkemizde her 3 saatte bir kişi intihar ederek yaşamdan kopuyor. Bir günde intihar edenlerin sayısı 8’i, bir yılda intihar edenlerin sayısı 3 bin 100’ü aşıyor.
İntihar ederek yaşamına son verenlerin yüzde 73’ü erkek, yüzde 27’si kadın.
İntihar edenlerin yüzde 50’si kendini asma, yüzde 25’i ateşli silah kullanma, yüzde 9’u yüksekten atlama, yüzde 6’sı ilaç ya da başka bir kimyasal madde içme yöntemini kullanıyor.
Ve şu veri de sosyoloji profesörü Erol Kahveci’den:
“İntihara teşebbüs edenlerin sayısı intihar yoluyla yaşamına son verenlerin yaklaşık 20 katını buluyor.”
++
Köyden kente göçün yarattığı uyumsuzluk, işsizlik, kent kalabalığında yaşanan yalnızlık, özellikle de depresyon denilen ruhsal çöküş hastalığının zamanında teşhis ve tedavi edilememesi intihar olaylarında etkili oluyor.
Bir sorunu görmemek ya da görmezlikten gelmek o sorunun olmadığı anlamına gelmez.
Başta Hükümet üyeleri olmak üzere tüm yetkililerin intihara karşı duyarlı olmaları gerekir.
Toplumun genel ruh sağlığı taramasından geçirilmesi, siyasi liderlerin toplumu geren açıklamalardan vazgeçmesi, televizyonlarda şiddet görüntülerine yer verilmemesi, geçim sorununa ivedi çözümler aranması galiba yapılması gereken ilk işler arasında yer alıyor.