HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran’dan sonra HDP’nin barajı aşacağını ve başkanlık sistemi ile AK Parti iktidarının Türkiye’nin gündemden düşeceğini belirterek, “Hem başkanlık tartışması, hem AKP’nin uygulamaları ülkeyi artık kaosa, gerilime, kutuplaşma ve kamplaşmaya sürüklüyor” dedi. 

Hükümete güvenmediğini söyleyen Demirtaş, “Tek başına hükümet olamayacağı duruma düştüğünde ülkede her türlü çılgınlığı yapabilirler” iddiasında bulundu.
Seçim çalışmalarına Diyarbakır’da anne ve babasının ellerini öpüp hayır duasını alarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DHA’ya açıklamalada bulundu. Demirtaş, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz operasyonu üzerinden muhalefeti eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert yanıt verdi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı’nın, alelade bir siyasetçi, bir partinin genel başkanı gibi konuştuğunu, zaten kendisinin de bunu inkar etmediğini ifade ederek, şöyle dedi:
AKP Genel Başkanlığı sıfatı ile Cumhurbaşkanlığı’nın bütün imkanlarını olanaklarını kullanıyor. Maddi, manevi, siyasi ne kadar gücü varsa Cumhurbaşkanlığı’nı bunu AKP’nin başarısı için kullanıyor. Bu anayasal olarak suçtur aslında. Cumhurbaşkanı anayasayı askıya almış şu anda. Son Çağlayan’da yaşanan acı olay ile konuşurken de, bir Cumhurbaşkanı’ndan beklenir tarzda kucaklayıcı, tansiyonu, gerilimi düşürücü bir misyon üstlenmek yerine, yine hakaret eden, kutuplaştıran, kamplaştıran, biz ayrı, siz ayrı, öbürü ayrı gibi duygu yaratmaya çalışan ve buradan AKP’ye oy devrişmeye çalışan bir politika izliyor ve çok yanlış bir şey.  Türkiye’de kutuplaştırmanın ve kamplaştırmanın birinci sorumlusu sayın Cumhurbaşkanı’dır. Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olay ile ilgili Cumhurbaşkanı’nın hiç kimseye hesap sormaya hakkı yoktur. Hesap verme mevkisindedir onlar. Onlar hesap vermesi gereken kişilerdir. Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve hükümetin tamamı Çağlayan’da yaşanan olaydan sorumludurlar.”  Demirtaş, savcının şehit edildiği 2 saldırganın öldürüldüğü olayla ilgili merakı olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Merak ediyorum, savcının da öldürüldüğü, iki gencin de öldürüldüğü yani rehinenin ve rehinecinin tamamının öldürüldüğü bir operasyonu başarılı bir operasyon olarak tanımlayan ve bundan dolayı güvenlik güçlerini kutlayan bir Cumhurbaşkanı nasıl olurda aynı savcının taziyesine gidip üzüntülerini bildirebilir. Çünkü, savcının ölümünü başarı olarak lanse etmiş bir Cumhurbaşkanı’sın sen. Savcının öldürülmesinden dolayı polisleri kutlamış bir Cumhurbaşkanı’sın. Bunun hesabını İstanbul Baro Başkanı’ndan şundan bundan soracağına, hesabı vermeniz lazım. Bir defa rahmetli savcının kimin kurşunu ile öldürüldüğü bile belli değil. Çok ciddi şüpheler var, polis kurşunu ile öldürüldüğünü dair ciddi şüpheler var. İki gencin polisi vurmadığına dair ciddi şüpheler var. Bunların iyi soruşturulması lazımdır. Ben Çağlayan Adliyesi’nin soruşturmayı yürüten savcılardan ve soruşturma üzerinde duracak olan hukukçu meslektaşlarımdan rica ediyorum. Bu olayın üstüne gitsinler, orada bir savcı ve iki genç cenazesi çıktı. Olay nasıl oldu, tam olarak detaylı bir şekilde nasıl gerçekleşti, bunların hepsini çok iyi soruşturmaları lazımdır. Ve sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan bu konuda muhalefeti suçlamak yerine bunun hesabını verseler dahi iyi olur.