Yasadışı göçmenler, mülteciler, sığınmacılar, insan ticareti mağdurları… Türkiye, yeni bir hayat umuduyla ülkesinden kopan on binlerce insana ev sahipliği yapıyor.

Zaman zaman küçük haberlerle karşımıza çıkıyor ‘insani dramlar’… Küçük bir bot içinde denizin ortasında ölüme terk edilen kaçak göçmenler, insan tacirlerinin eline düşmüş, fuhuş yapmaya zorlanmış kadınlar, başka bir hayat kurma hayalleri tanımadığı bir ülkede felakete dönüşmüş insanlar ya da ölüm korkusuyla ailesini geride bırakıp vatanını terk etmiş göçmenler.

Başkent Ankara da çoğunluğu Suriyelilerden oluşan mülteci gerçeği de gün geçtikçe göze daha çok çarpar oldu. Suriye’de ki iç savaştan kaçan mülteciler genelde Altındağ Önder Mahallesi ve çevre semtlerde yaşamlarını sürdürürken Demetevler, Yakacık ve Sincan gibi ilçe ve semtlerde de yoğun olarak ikamet ettikleri biliniyor.

SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Türkiye’de sayıları 1 milyonu aştığı tahmin edilen Suriyeli mültecilerden en çok etkilenen şehirlerin başında Başkent Ankara geliyor. Şehrin hemen her noktasında görülen Suriyeliler, Ankara’da farklı noktalara yerleşseler de büyük bir çoğunluğu Altındağ Önder Mahallesi’nde yaşıyor. Kamplara yerleşmek istemeyip Başkent’e gelen Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor.
Çoğunluğunun Suriyelilerin oluşturduğu mültecilerin içinde Özbekler, Afganlar ve çok sayıda Iraklının olduğu da bilinen bir gerçek. Özellikle Ankara’da ortaya çıkan bu mülteci varlığı birçok sorununda gün yüzüne çıkmasına sebep oluyor.

RESTORAN AÇIP BAKKAL İŞLETİYORLAR

Memleketlerindeki savaştan kaçıp Başkent’e gelen mülteciler genelde Siteler, Ostim gibi sanayi bölgelerinde çok ucuz ücretlere çalışırken aralarında dükkân açan zengin mültecilerde yok değil. Şimdiden birçok restoranın sahibi olan çoğunluğunun Suriyelilerden oluşan mülteciler kendi bakkal dükkânını açıp Suriye’den getirdikleri ürünleri satmaya başladılar. Suriyelilere ayak uydurmaya çalışan diğer esnaflar da dükkânlarına Arapça yazılar yazmaya başladı.

MÜLTECİLER İLE ARTAN GÜVENLİK ZAFİYETİ

Mültecilerin önemli bir kısmının yasal olmayan yollarla Türkiye’ ye giriş yapması birçok sorunun yanı sıra güvenlik zafiyetini de ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan birçok üzücü olaylar mültecilerin arasında yurda giriş yapan teröristler tarafından gerçekleştirildiğinin en önemli göstergesi

MAHALLELİLER SIKINTILI

Mültecilerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde yaşayan Ankaralılar ise giderek artan Suriye nüfusundan rahatsız. Yetkililerin önlem alması gerektiğini dile getiren semt sakinleri, “Burada giderek artan bir Suriyeli nüfusu var. Çoğu buraya kadar yasal olmayan yollarla geliyorlar. Bu insanların çoğunluğu da suç işlemeye meyilli insanlar” diyerek kaygılarını dile getiriyorlar

Ülke ekonomisine ve sosyal hayata büyük zararları olan mülteci sorununa çözüm bulunmasını isteyen halk, mültecilerden kaynaklı sıkıntıların en başında işsizliğin arttığı şu günlerde özellikle inşaat ve fabrikalarda ucuza çalışarak Türk işçilerinin mağdur olduğunu vurguladılar. Aynı zaman da hastaneler de mültecilere öncelik tanınması, bir çok vatandaşımızın sosyal güvenliklerinin olmaması yüzünden alamadıkları ilaçları ve tedavileri mültecilerin bedava almaları. Ve Türkiye şartlarında asgari ücretle çalışan Türk işçisinin 1.404 lira alırken mültecilerin hiçbir iş tapmadan 1500 liraya yakın para almaları da en çok dile getirilen ve tepki gösterilen sorunların başında gelir.