Türkiye’de nefesler tutuldu, gözler 25. Dönem Parlamento üyelerinin belirleneceği 7 Haziran Pazar gününe çevrildi. 53 milyon 765 bin 231 seçmenin sandık başına gitmeye hazırlandığı seçimler için 4 gün kalırken, seçmenler 20 siyasi parti arasından tercihini yapacak.Türkiye’de nefesler tutuldu, gözler 25. Dönem Parlamento üyelerinin belirleneceği 7 Haziran Pazar gününe çevrildi. 53 milyon 765 bin 231 seçmenin sandık başına gitmeye hazırlandığı seçimler için 4 gün kalırken, seçmenler 20 siyasi parti arasından tercihini yapacak.
Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi, 7 Haziran Pazar günü tüm yurtta 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Seçimlerde, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Parti, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Komünist Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Millet Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi, 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75, Merkez Partisi’nin 73, Liberal Demokrati Partisi 58, Doğru Yol Partisi 56, Yurt Partisi’nin 56, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi 55, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak. Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.
-SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI OLMAYANLAR DA OY KULLANABİLECEK-
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar, oy kullanabilecek. Kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri nüfus kağıdı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı gibi kimlik belgeleriyle oy verebilecek. Seçmenler, YSK’nın .ysk.gov.tr internet adresinden hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.  Oy verme işlemi sırasında YSK tarafından hazırlanan ve Türkiye Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan birleşik oy pusulası, filigranlı sarı renkli zarflar ve Tercih veya Evet yazan mühür kullanılacak. 33 gümrük kapısında kullanılmak üzere 897 bin, yurt dışındaki 112 temsilcilik için 2 milyon 917 bin 200, yurt içindeki pusulalar ve yedekler dahil toplam 73 milyon 988 bin 955 oy pusulası bastırıldı. 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanacak olan seçmenlerden saat 17.00’ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oy kullanmalarına izin verilecek.
-SEÇİM YASAKLARI-
Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan Seçim Takvimine göre, propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona erecek. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek. Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü ya da yazılı mesaj gönderebilecek. Oy verme gününden önceki on günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin, adayın lehinde veya aleyhinde, vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.
-7 HAZİRAN’DA SANDIK
BAŞINA GİDİLECEK-
Oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasına dair yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. 6 Haziran’da seçim propagandası sona erecek.