ABD’de başkanlık yarışını Donald Trump’un kazanması Alman hükümetinde ve yönetiminde şok yarattı. Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier, “Önümüzdeki dönemde Amerikan dış politikasının bizim için öngörülemez olacağına hazırlıklı olmamız gerekiyor” derken Savunma Bakanı Ursula von der Leyden Trump’un zaferini “ağır bir şok” olarak niteledi.

DWelle Türkçe’ye göre,  Sosyal demokrat Steinmeier, Almanya’yı kuşku dolu bir dönemin beklediğine işaret ederek “önümüzdeki dönemde Amerikan dış politikasının bizim için öngörülemez olacağına hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi. Steinmeier, Transatlantik ilişkileri kast ederek, “Ben hiçbir şeyi güzel göstermeye çalışmıyorum. Hiçbir şey daha kolay olmayacak, her şey daha zorlaşacak” şeklinde konuştu.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise  Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı olmasını “ağır bir şok” olarak nitelendirdi. ABD’de seçimi “demokratik ve özgür bir seçim” olarak niteleyen von der Leyen, “şimdi gerçeklerle karşı karşıya gelmemiz gerekiyor” dedi. Von der Leyen, “sadece yönetimde değişikliğin olmadığı, çok sayıda soru işaretinin oluştuğu bir döneme” girildiğini söyledi.

Alman Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen ise, seçim sonuçlarını “hayal kırıklığının daha ötesinde, bir şok” olarak değerlendirdi.  Trump’ın seçilmesinin Avrupa için de bir uyarı işareti olduğunu savunan Röttgen, ABD’deki seçim sonuçlarının birçok insanın kendini ekonomik açıdan kötü durumda hissettiği Amerikan toplumundaki kutuplaşmayı ortaya koyduğunu, İnsanların kendi kişisel sorunları nedeniyle radikal eğilimlerin olası sonuçlarının hafife alındığını da ifade etti.