Halep’i terk eden 50 bin mültecinin Türkiye sınırına doğru ilerlediği bildiriliyor. Yeni mülteci dalgasını duyuran ABD medyası, mültecilerin Türkiye’ye kabul edilip edilmeyeceklerinin “belli olmadığını” belirtiyor.
Amerika’nın Sesi (VOA),  Kilis kaynaklı geniş haberinde Halep’teki hava saldırılarından kaçan 50 bin mültecinin Türkiye sınırına doğru ilerlediğine dikkat çekerken mülteciler aralarında El Kaide’nin Suriye’deki koluna bağlı milislerin de devriye gezdiği kontrol noktalarından geçmek için vermek zorunda kaldıkları rüşvete vurgu yapıyor.
Bunun ardından da mültecilerin Türkiye’ye girmek için de kaçakçılara ödedikleri tutarlara değinildikten sonra  “Sınır kapıları resmi olarak aylardır yeni mültecilere kapalı. Ancak bazen kaçış için tünellerden geçen mülteciler Türkiye’ye giriş yapmak için insan kaçakçılarını aracı olarak kullanıyor” deniliyor.
Haberde Halep’in güney ve doğusunda kalan kırsal kesimlerde Rusya’nın hava saldırıları ve Suriye ordusunun düzenlediği kara harekatının çok sayıda Suriyeli’nin sınıra doğru kaçmasına neden olduğu vurgulanırken, Suriye Türkmen Konseyi Başkanı Abdurrahman Mustafa’ya dayanılarak, 50 bin kişinin Halep’ten kaçtığı tahminine yer veriliyor.
“AVRUPA VE TÜRKİYE BİRBİRİNİ SUÇLUYOR”
VOA, Gaziantep’te bulunan çeşitli ülkelerden Avrupalı yetkililerin durumu yakından izlediğini belirtikten sonra “Türkiye’nin bu son mülteci dalgasını kabul edip etmeyeceği ve bu durumun Avrupa’daki mülteci krizini nasıl etkileyeceği merak konusu” dedikten sonra şunları da söylüyor:
“Adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir diplomat, Kasım ayıyla birlikte kış mevsiminin zorlu şartlarının bölgeyi etkisi altına alacağını hatırlatıyor ve Avrupa’ya yönelen mülteci sayısının büyük ölçüde azalacağını tahmin ediyor.