SAMSUN – Samsun’da Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, hamileleri normal doğuma özendirmek amacıyla geçen yıl Mayıs ayında ‘Keyifli Doğum Ünitesi’ kurdu. 5 yıldızlı otel konforundaki hastane odasına talep artınca oda sayısı 3’e çıkarıldı. Keyifle doğum ünitesinin faaliyete geçmesi ile birlikte hastanede sezaryenle doğum oranı azalırken, normal doğum yapan hamilelerin sayısı ise arttı.

Hastanede gerçekleştirilen ‘gebe okulunda’ eğitim alan kadınların öncelikli olarak kalabildiği oda, normal doğum yapan kadınlara 5 yıldızlı otel konforu sunuyor. Ünitede çift kişilik bir yatak, bebek beşiği, oturma grubu, özel banyo ve tuvalet, buzdolabı, televizyon bulunuyor. Odanın hemen bitişinde yer alan doğum odasında normal doğum yapan kadın tek kapıdan ‘Keyifli Doğum Ünitesi’ne geçiş yapıyor. Üniteye olan ilgi sonrasında geçen yıl Aralık ayında ünite sayısı 3’e çıkarıldı. 3 Keyifli Doğum Ünitesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte hastanedeki normal doğum yapan hamilelerin sayısında da artış meydana geldi. Keyifli doğum üniteleri hizmete geçmeden önce 2014’ün ilk 5 ayında hastanede bin 270 normal doğum, bin 480 sezaryenle doğum gerçekleşti. Keyifli Doğum Ünitesi hizmete girdikten sonra 2015 yılının ilk 5 ayında ise bin 500 normal doğum bin 285 sezaryenle doğum oldu. Ünitenin faaliyete geçmesiyle birlikte hamile kadınlar normal doğumu daha çok tercih eder hale geldi.

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Alaiddin Domaç, ‘Keyifli Doğum Üniteleri’nin normal doğum sayısının artmasına olumlu katkı vermesi üzerine sayıyı 3’e çıkardıklarını belirterek, “2016’da sayıyı 6’a çıkarmayı planlıyoruz. Bu uygulamadan oldukça iyi verim aldık. Elimizdeki rakamsal veriler de bizi destekliyor. Hastanemizde yapılan normal doğum oranı arttı. Biz burada konsepte hamilelere evlerinde nasıl rahat ediyorlarsa o rahatlığı sağlamak istedik. Çünkü gebelik başlı başına bir psikolojik stres. Bir korku yaşanıyor. Biz de bu durumu hastane ortamından biraz daha uzaklaştırıp sanki bir ev ortamı yaratarak psikolojik olarak hastalarımızı biraz daha rahatlatmak istedik. Odalardaki konfor noktasında 5 yıldızlı otellerle yarışabileceğimizi düşünüyoruz. Bu noktada keyifli doğum ünitesi sayısı 2016 yılında 6’ya çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.