MHP, 10 Temmuz’da olağanüstü kongreye gidecek. Devlet Bahçeli’nin de aday olacağını açıklamasıyla genel başkan adaylarının sayısı 5’e çıkmış oldu.

Bu tablo içinde Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Meral Akşener ve Koray Aydın aralarında anlaşıp Bahçeli’nin karşısına tek adayla çıkmazlarsa MHP’de değişim hayalleri bir başka zamana kalır, bölünen oylar nedeniyle Bahçeli koltuğunu koruyabilir.
++
MHP’deki genel başkanlık yarışını izledikçe bu partinin CHP’den daha demokrat olduğunu düşünmeye başladım.
Son genel seçimden sonra kurultay yapan CHP sanki Kemal Kılıçdaroğlu çok başarılı olmuş gibi onun karşısına tek bir aday bile çıkaramadı.
MHP’de ise şu ana kadar 5 aday var.
Üstelik ortaya çıkan adayların hepsi de göz dolduruyor.
Sinan Oğan’ın hitabeti etkileyici. Ayrıca, hemen her gün bir ili ziyaret ederek yarışa bütün gücüyle asılıyor. En genç aday olması da avantaj hanesine yazılı.
Ümit Özdağ, akademik çalışmalarıyla ön plana çıkmış bir aday. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun sorunlarını işleyen 22 kitabı var. Milliyetçiliğin teorisini diğer adaylara kıyasla daha iyi biliyor.
Meral Akşener, “Asena itibarımız, göründü iktidarımız” sloganıyla genel başkanlık kampanyasını ilk başlatan isim oldu. Medyayı en iyi kullanan aday olarak dikkati çekiyor.
Koray Aydın, Ülkücü camianın yakından tanıdığı bir isim. Geçmişte bakanlık yaptı, Devlet tecrübesine sahip. Bahçeli’nin, “Adaylar arasında sadece Koray Aydın Bey Ülkücü gelenekten geliyor” demesi de onun için iyi bir referans oldu.
++
Özetleyecek olursam:
MHP’nin değişime ihtiyacı vardır.
Partiye yeni bir genel başkan seçilmesi, onun yaratacağı rüzgarla önümüzdeki seçime hazırlanması gerekir.
Ancak 5 adaylı kongreye gitmek yanlıştır.
Oğan, Akşener, Özdağ ve Aydın aralarında anlaşıp içlerinden birini Bahçeli’nin karşısına çıkarmalıdır.