Süper-Toto Süper Ligi’nin 10.ncı haftası Çarşamba günü oynanan üç maç ile başladı. Seçim dolayısıyla hafta içine alınan maçlar bildiğimiz gibi oynandı. Yani futbol, seyirci, hakem ve sportmenlik yoktu.
İlk iki maç aynı saatte oynandı. Kayseri-Rize maçı 2 bin 599 seyirci önünde oynandı ve başladığı gibi bitti. Bursa-Sivas maçı da aynı şekilde idi. Sivas oynamaya çabaladı, Bursa bunu bile yapamadı. İkinci yarı Bursa seyre gelen 6 bin 500 kişiyi üzmemek için kıpırdadı ve semeresini aldı.
Üçüncü maç Trabzon ile Gaziantep arasında oynandı. Maçı 4 bin 640 seyirci izledi. Trabzon’un ilk yarıda ne oynadığını anlayamadım. Antep ise, üstüne gelen Trabzon’u bir güzel uyuttu. Kontra ataklarla gol aradı ve buldu.
Trabzon İkinci yarıya santrafor değişikliği ile başladı.(Deniz çıktı Cardoza girdi) Önde baskı kurup gol arayan Karadeniz ekibi, ikinci golü kalesinde gördü. Trabzon bastırdı, bastırdı ve nihayet golü buldu ve ümitlendi. Bu ümitle risk alıp daha da saldırdı ve beraberliği yakaladı. Futbolun olmadığı maçta, bir de hakem vardı ki evlere şenlik. Her verdiği karar hatalıydı. Antep’in penaltısını vermedi. Niye vermediğini anlayamadım.
Kural ne diyor, ’Bir futbolcu kafaya çıkarken önündeki futbolcunun kafasına vurursa faul verilir ve sarı kart gösterilir.’ Hakem efendi bu kuralı bilmiyor herhalde. Yine anlı şanlı hakemimiz son dakikalarda Antepli futbolcunun elle oynamasına, ’Penaltı yok’ dedi. Ben de soruyorum, ’Kararından eminsen, üstüne yürüyen, seni itekleyen, şiddetli itiraz eden, Trabzonlulara niye sarı kart göstermedin’
Maçları yorumladık sıra geldi futbol çeşitlerine. Efendim benim naçiz bilgime göre, Dünya’da 4 çeşit futbol oynanmakta. Bunlar;
1- İNGİLİZ FUTBOLU: İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Brezilya, Arjantin gibi Dünya’nın dört bir tarafında oynanan spor. Bu oyunu statlarda yaklaşık 50 bin kişi zevkle izliyor.
2- AMERİKAN FUTBOLU: Amerika Birleşik Devletleri’nin bir numaralı sporu. Bu spora niye Futbol dediklerini bilmiyorum. Atmaya ve tutmaya dayalı bir spor dalı. Oyunun başlangıcı ve penaltı atışları ayakla yapılıyor.Kurallarını tam olarak bilmiyorum ama çelme,künde, tutma-çekme,beline sarılma (Başa vurma hariç) serbest.Maçları statlarda yaklaşık 70-80 bin kişi izliyor.
3- AVUSTURALYA FUTBOLU: Basketbol, futbol ve Rugby karışımı bir spor. Hedef kaleye ayakla veya elle pas vererek giderek gol atmak. Amerikan Futbolu’nda olduğu gibi her şey serbest. Maçları statlarda ortalama 45-50 bin kişi izliyor.
4- TÜRK FUTBOLU: Yalnızca Türkiye’de oynanan bir oyun. İngiliz futbolunu kendine örnek alsa da kendine özgü kuralları vardır. Maçları statlarda yaklaşık 6 bin 500 kişi izliyor.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.