Suriye’de 5 yıldır süren ve 470 bin kişinin ölmesine milyonlarca kişinin evlerinden, yurtlarından ayrılmasına neden olan savaş dünyadaki dört büyük kurumun iflas ettiğini, hiçbir işe yaramadığını ortaya koydu.

Bunlar, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği ve insanlığa karşı işlenen suçlara bakan Uluslararası Ceza Mahkemesi’dir.
++
Dünya barışını korumak için kurulan Birleşmiş Milletler elindeki geniş yetkilere karşın dünyanın birçok yerindeki savaşları önleyemediği gibi Suriye’deki iç savaşta da çaresiz kaldı, gelişmeleri seyretmekten başka bir şey yapamadı.
ABD liderliğindeki NATO da Suriye’deki savaşın yıprattığı, hatta işlevsiz kıldığı kurumlardan biri haline geldi. Dev silah gücüne karşın NATO, yaşanan büyük insani dramları önlemek için tek bir adım bile atamadı, varlığı ile yokluğu arasında fark olmadığını gösterdi.
Avrupa Birliği, Suriye’de yara alan bir diğer kurum oldu. Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere öncülüğündeki birlik dünyadaki gelişmeleri etkileme gücünden çok uzak bir noktada bulunduğunu, çaresiz çırpınışlar içine girdiğini acı biçimde ortaya koydu.
Uluslararası Ceza Mahkemesi de Suriye’nin “iflas” noktasına getirdiği kurumlar arasında yer aldı. Savaş suçlarına bakmakla yükümlü olan mahkeme Suriye’de yaşanan binlerce savaş suçu karşısında kılını bile kıpırdatamadı.
++
Suriye’deki iç savaş bugüne kadar sadece Rusya’ya yaradı.
Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının yarattığı travmayı Suriye’de neredeyse tüm dünyaya kafa tutarak dağıttı, insanlığa karşı suçlar işlemekten kaçınmadı, dağılan imparatorluğunu yeniden kurabileceğini bomba sesleri arasında cümle aleme ilan etti.
++
Yaşanan gelişmelerden en zararlı çıkan ülke Suriye’den sonra hiç kuşkusuz Türkiye oldu.
2.5 milyondan fazla mülteciye topraklarını açmak durumunda kaldı, IŞİD’le mücadele etmesi yüzünden canlı bomba katliamlarının hedefi haline geldi, PKK’nın kolu PYD’nin palazlanması karşısında “Yalnız Adam”ı oynadı, dost ve müttefik sandıklarının tutumları yüzünden ağır hayal kırıklığına uğradı.
++
Dilerim kaybımız bugüne kadar olanlarla sınırlı kalır, daha ağır faturalarla karşılaşmayız.