Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) “Yaşlılar Haftası” nedeniyle eğlence programı düzenledi. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) “Yaşlılar Haftası” nedeniyle eğlence programı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezleri Yaşlılar Lokali üyeleri ile Yaşlılar Hizmet Merkezi üyelerinin bir araya geldiği etkinlikte çekiliş heyecanı yaşandı.
Yaşlılar Haftası nedeniyle Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel
Sekreteri Asım Balcı, SOS Onursal Başkanı Nevin Gökçek ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezleri Yaşlılar Lokali üyeleri ile Yaşlılar Hizmet Merkezi üyeleri katıldı. Yüzlerce yaşlının katıldığı program, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile başladı. Mehter Takımının çaldığı marşlar, salonda coşku dolu anların yaşanmasına sahne oldu..
Yaşlılar Haftası ile ilgili sunumların ardından Büyükşehir Belediyesi Pursaklar Aile Yaşam Merkezi Halk Oyunları ekibinin sahnelediği ‘Horon gösterisi ’ ile yaşlılar Karadeniz yöresine yolculuk yaptılar. Kemençeye dayanamayan bazı üyeler ilerleyen yaşlarına rağmen halk oyunu ekibine eşlik ettiler.
Programın sonraki bölümlerinde sahne alan Planet Aile Yaşam Merkezi’nin yaşlı üyelerinden oluşan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Koroları ve saz heyeti programa ayrı bir anlam kattı.
Programda yaptığı konuşmada ev ziyaretlerinde yaşlılarla ilgili karşılaştığı manzaralardan ve yaşadığı olaylardan örnekler veren SOS Onursal Başkanı Nevin Gökçek, şunları söyledi:
“İnsanların birbirine saygısı olmazsa anaya da babaya da saygı olmaz. Benim 96 yaşında annem var. İnanın her sabah onu ararım. Ana nasılsın derim. Eğer ben onu arayamasam. O beni ertesi günü arar ve sesimin tonuna bakar. Beni düşünür. Yani ana yüreği baba yüreği bu kadar büyük. Buradan sizin adınıza da eşime teşekkür ediyorum. Çünkü ekibiyle birlikte her zaman yaşlının yanında ve yaşlılarımızı korumaya çalışıyor. Allah onlardan razı olsun.”
Yaşlıların dün ile bugün arasında köprü kurarak, kültürü ve değerleri yarınlara taşıdığının altını çizen Genel Sekreter Asım Balcı da, gençleri ve çocukları yarına taşımak adına yaşlılara çok büyük görevler düştüğünü belirtti. Balcı, “Biz de Büyükşehir olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sizin toplum ile bütünleşmeniz ve hayatınızı rahat bir şekilde sürdürebilmenizi çok önemsiyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara verdiği hizmetler hakkında bilgiler veren Genel Sekreter Balcı, şunları söyledi:
“Şu ana kadar 350 bin yaşlımıza evde temizlik hizmeti verdik. Evde sağlık hizmetimizden yine yaklaşık olarak 100 bin yaşlımız yararlandı. Yine psikolojik ve sosyal destek hizmetimizden yaklaşık olarak 40 bin yaşlımız hizmet aldı. 35 bin yaşlımıza evde bakım onarım hizmeti verildi. Yine aynı şekilde gezilerden, kamplardan yaşlılarımız yararlandı. Başkanımız Ankara’ya hediyesi ve sonrada diğer belediyelerin bizden örnek alarak Türkiye genelinde yaygınlaşmış olan yaşlılara serbest ulaşım kartı hizmetinden 1 milyon’dan fazla yaşlımız yararlandı.”

FACEBOOK YORUMLARI