CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “YSK’nın paylaşacağı bilgilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz” açıklamasına ilişkin, “Böyle bir saçmalık olmaz. Listeleri bütün siyasi partilere vermek durumundasınız. Bu seçimleri sağlıklı bir şekilde açık seçim yapmanın gereğidir, zaruri bir şeydir” dedi.

Bekaroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında siyasette kullanılan dile işaret ederek şöyle dedi:
“Bütün siyasetçilere seslenmek istiyorum. Bu siyasal kültürü bu siyasal dili bu anlayışı değiştirmedikçe bu siyasal ahlakı değiştirmedikçe Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemeyiz.”
-“KAHRAMANA BAKIN”-
Dokunulmazlık tartışmalarına ve Başbakan’ın açıklamalarına işaret eden Bekaroğlu, “Şimdi diyor ki ben meydan okudum, kahramana bakın, kahramanlığa bakın, bir ülkenin Başbakan’ın yapmış olduğu profesör, akademisyen kahramanlığa bakın yani kahramanlığın seviyesine bakın. Ben diyor meydan okudum, meydan okumama cevap veremediler şimdi ben kendi teklifimi götürüyorum, ondan sonra 367 çıkmayacak, kendi milletvekilleri de vermeyecekler, 367 çıkmayacak ondan sonra diyecek ki bakın muhalefet kaldırmadı” dedi.

“ALLAH KORUSUN SURİYE OLMAKTIR, İÇ SAVAŞTIR”

“Bu siyasal kültürle Türkiye’nin gideceği hiçbir yer yok” ifadesini kullanan Bekaroğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin gideceği yer Allah korusun Suriye olmaktır. Bu siyasal dili terk etmek mecburiyetindeyiz. Siyasi parti yöneticileri, Başbakan, Cumhurbaşkanının kullanmış olduğu bu dil bir felakete götürmektedir bizi, bu felaket bir karanlıktır, Allah korusun Suriye olmaktır, iç savaştır.”

“BÖYLE BİR SAÇMALIK OLMAZ”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “YSK’nın paylaşacağı bilgilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Bekaroğlu, “Böyle bir saçmalık olmaz. Seçimlerin nasıl yapılacağını, demokrasilerde açık seçimlerin nasıl olacağının uluslararası kriterleri vardır. Bunu yapmak durumundasınız. Listeleri bütün siyasi partilere vermek durumundasınız. Bu seçimleri sağlıklı bir şekilde açık seçim yapmanın gereğidir, zaruri bir şeydir” yanıtını verdi.
Bir soru üzerine Bekaroğlu, “Sayın Genel Başkan’ın söylemiş olduğu söz aslında Sayın Genel Başkan’ın söylediği söz Ramazanoğlu’nun söylediğini doğru anlayarak söylenmiş bir söz. Sayın Ramazanoğlu bu olayı örtmeye çalışıyor, yanlıştır, bu olayı örtmeye çalışıyor öyle ifade edilen bir deyim üzerinden kıyamet koparıldı. Hakaret filan edilmiyor, ben neyi söyledim, bu toplumda böylesine bir ortamda bu söz amacını aşmış olarak değerlendirilebilir, yanlış anlaşılabilir, benim baştan söyledim şey budur. Zaten Genel Başkanımız bu anlamda söylemediğini defalarca ifade etti. Bu anlamda söylemedi, niye söylesin” dedi.