AYDIN Doğan Vakfı’nın (ADV) düzenlediği, sonuçları Haziran ayında açıklanan 32’inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri törenle sahiplerini buldu.

 

Kuruculuğunu ve onursal başkanlığını Aydın Doğan’ın yaptığı karikatür yarışmasının  ödül töreni dün akşam  Trump Alışveriş Merkezi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Terörün hedef gözetmeksizin insanları hedef alabileceğini anlattığı çalışmasıyla birinciliği kazanan Arnavut karikatürist Agim Sulaj’ın ödülünü Aydın Doğan Vakfı (ADV) Onursal Başkan Vekili Sema Doğan verdi. İkincilik ödülünü kazanan İranlı karikatürist Mohsen Nouri Najafi’nin ödülü, ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve üçüncü olan İranlı karikatürist Jalal Pirmarzabad’ın ödülü ise ADV ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından takdim edildi.
66 ÜLKEDEN 787 SANATÇI YARIŞTI 
1983 yılından bu yana düzenlenen karikatürün ’Oscar’ı olarak kabul edilen ve bu yıl 32’ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, geçtiğimiz Haziran ayında Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki Işıl Club’da toplanmıştı. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın komite başkanlığını yaptığı, Yunan karikatürist Michael Kountouris’in başkanlığındaki Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen’den (ABD) oluşan jüri üyeleri; 66 ülkeden 787 sanatçının 2 bin 289 karikatürle katıldığı yarışmada finale kalan 205 sanatçının 237 karikatürünü sekiz saat süreyle incelemişti. Değerlendirme sonrası Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj’ın eseri birinciliğe, İran’dan Mohsen Nouri Najafi’nin eseri ikinciliğe, yine İran’dan Jalal Pirmarzabad’ın eseri de üçüncülüğe değer görülmüştü. Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky’in (Rusya) eserlerini ’Başarı Ödülü’ne değer gördü.
TERÖR KONUSUNU İŞLEDİ
Birinciliği kazanan ve İtalya’da sanat yaşamını sürdüren Agim Sulaj’ın çeşitli eserlerinin İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’de yayımlandığı kaydedildi. Çoğunlukla yoksulluk, çevre sorunları ve mültecilerin hayatlarını konu alan çizimler yapan Sulaj’ın birinciliğe değer görülen eserinde; terör konusunu işlediği, dünyanın neresinde olursa olsun terörün herhangi bir ülke ve insanı hedef gözetmeksizin vurabileceği anlatılmıştı.
Tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan yarışmanın birincisi Arnavut karikatürist Agim Sulaj,   “Çok güzel bir yarışma, bu yarışmaya katıldığım için çok mutluyum.