Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum için,  Meclis Olağanüstü toplanıyor. TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ya da kapsamının genişletilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için, Cumartesi saat 16.00’da olağanüstü toplanacak.

AK Parti olağanüstü toplantı için tüm vekillerine Cumartesi günü Ankara’da olmaları talimatını verdi. Gelemeyecek vekillere “mazeretinizi bildirin” uyarısı yapıldı. Şu ana kadar, yaklaşık 30 milletvekilinin görevli ya da yurt dışında olduğu belirtildi.
TBMM Genel Kurulu, yarın toplanacak. AK Parti öğlenden sonra Meclis Başkanlığı’na Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmak için gerekli olan 110 milletvekilinin imzası ile başvuracak. Ardından Meclis Başkanı İsmail Kahraman Meclis’in olağanüstü toplantı çağrısını tüm partilere duyuracak.
-ULUSLARARASI MESAJ-
Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum için Türkiye Büyük Millet Meclis’i aracılığı ile “uluslararası siyasi mesaj” da verilecek. Hükümeti ve AK Parti’yi temsilen yapılacak konuşmalarda referandum sonucuna göre kurulması planlanan Kürdistan için Türkiye’nin karşı mesajları verilecek.

FACEBOOK YORUMLARI