Milli Eğitim Bakanlığınca 104 branşa 30 bin kadro için öğretmen ataması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

 

Öğretmen ataması için MEB Şura Salonu’nda bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlık bürokratları, öğretmen adayları ve aileleri katıldı.
Öğretmenler heyecanla atanmayı beklerken atama butonuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ya Allah Bismillah” diyerek bastı.
Atama heyecanını öğretmenlerle birlikte yaşayan Erdoğan, ataması yapılan bazı öğretmenlerin ismini de söyleyerek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Elektronik ortamda kura numarasına göre yapılan atama sonucunda, salondaki ekranda atandıkları illeri ve okulları gören adaylar, sevinç çığlıkları attı, yakınlarına sarılarak mutluluklarını yaşadı. Atanamayan bazı öğretmenlerin ise gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
MEB’in 30 bin olarak belirlediği kadro için 121 bin 233 aday öğretmen başvuruda bulundu.
Aday öğretmen olarak atananlar, 15-18 Şubat’ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecek.
Öğretmen atama sonuçlarına “http://ikgm.meb.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor.
ZİRVE RAKAM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, bugün atananlarla birlikte öğretmen sayısının 923 bin 133’e çıktığını ve bunun bir zirve rakam olduğunu söyledi. 2002 yılında Türkiye’de 543 bin 896 öğretmen olduğunu ifade eden Erdoğan, “Nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından bu çok önemli. Geçtiğimiz 13 yılda 542 bin 120 yeni öğretmen ataması yapıldı. Bir başka ifadeyle 2002 yılında devralınan öğretmen sayısı kadar yeni atama yapılmış durumda” dedi.

90 BİN ATAMAYLA ÖĞRETMEN KADROLARI DOLACAK

Boş geçen veya farklı branşlardan öğretmenlerin girdiği dersler sorununun büyük ölçüde geride kaldığını ifade eden Erdoğan, şu anda ülke genelindeki okullarda öğretmen doluluk oranının yüzde 93’e ulaştığını söyledi. En düşük doluluk oranının ise, sanıldığı gibi Doğu veya Güneydoğu’da değil, Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi olan Marmara’da olduğunu belirtti. “Önümüzdeki dönemde yapılacak yeni öğretmen atamalarıyla bu meseleyi tamamen çözmüş olacağız” diyen Erdoğan, yaklaşık 90 bin öğretmen ataması daha yapıldığında Türkiye’nin tamamında öğretmen kadrolarının yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağını açıkladı.

“EĞER YETİŞMİŞ İNSANINIZ VARSA GÜÇLÜ BİR ÜLKESİNİZ”

Eğitimi bütçeden ayrılan pay bakımından birinci sıraya çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz gün dört alana öncelik vereceğimizi açıklamıştık. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Dikkat ederseniz önceliklerimizin en başında eğitim geliyor. Çünkü mesele insanın yetiştirilmesi. Eğer yetişmiş insanınız varsa güçlü bir ülkesiniz, eğer yetişmiş insanınız yoksa zayıfsınız” diye konuştu.
Eğitimin maddi altyapısını güçlendirmek için bir yandan fiziki imkanları, fiziki şartları, okul ve derslik sayısını arttırırken, şu anda 13 senede yaklaşık 280 bin civarında derslik yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınıfların dolu dolu olmasını istemediğini, sınıf mevcutlarının 30’un altında olmasını, modern dünyada ne varsa Türkiye’de de de onun olmasını istediğini dile getirdi.
Araç gereç eksiklerini süratle giderme çabası içerisinde olduklarını söyleyen Erdoğan, “Meşhur FATİH projemiz eksik ama bu yıl yapılacak ihalelerle birlikte süratle üç yıl içerisinde bitireceğiz. FATİH projesi kapsamında 432 bin etkileşimli tahta ve 50 bin çok fonksiyonlu network yazıcı okullarımıza şu anda gönderildi. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıtılan tablet bilgisayarlar sayısı bir milyon 437 bin 800 adede ulaştı. FATİH projesiyle bütün sınıflarımız adeta bilişim teknolojileri sınıflarına dönüştü” dedi.

“ONLAR DA BİZİM AYNI ŞEKİLDE YAVRUMUZDUR”

Okul öncesi eğitimin de süratle yaygınlaştırıldığını ifade eden Erdoğan, “Eğitim-öğretim desteği ile hiçbir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle okuldan mahrum kalmamasını temin ediyoruz” dedi ve Yükseköğretimde gerçekleştirilen hizmetlere de değindi:
“Üniversitenin olmadığı il yok. 190 adet olan Yükseköğretim yurt sayımızı 601 adede, 182 bin 258 adet olan yurt yatak sayımızı 457 bin 869 adede ulaştırdık.