Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), mali kriterlere uymadıkları gerekçesiyle 7 kulübe puan silme cezası verdi. Samsunspor, Denizlispor, Ankaragücü, Bucaspor, Kahramanmaraşspor, Orduspor ve Tarsus İdman Yurdu’na verdiği 3 puan silme cezasını uygulamaya koydu.
 Söz konusu kulüplerin Tahkim Kurulu’na yaptığı itirazın reddedilmesinden sonra TFF’deki puan cetvellerinde puan eksiltilmeye gidildi.
3 puanı silinen Ankaragücü’nde, yönetim kurulu bir bildiri yayımlayarak TFF’ye isyan bayrağını çekti. Sarı-lacivertli kulübün yönetimi yaptığı
açıklama özetle şöyle:

“Futbol Federasyonu Lisans Kurulu’nun kulübümüze uyguladığı ‘‘3 puan silme cezasını’’ büyük bir şaşkınlık, hayret ve üzüntü içerisinde karşılamaktayız.Türkiye Futbol Federasyonu kulübümüze 3 puan silme cezası vererek, Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz’un yaptığı başarılı çalışmaları ödüllendirmek yerine anlamsız bir şekilde cezalandırmıştır. Kaldı ki cezaya konu olan borçların mevcut yönetimle uzaktan ve yakından ilgisi olmadığı gibi, takımımız Süper Lig’de iken oluşan ve bizden önceki yönetimlere ait borçlardır.

Geçmişin tüm olumsuzluklarına rağmen adeta ateşten gömleği giyerek kulübü yeniden ayağa kaldırmak, eski parlak günlerine döndürmek ve kulübümüzün yeniden başarıyla Türk sporuna hizmet etmesini sağlamak için olağanüstü bir çalışma temposu içerisine giren Başkanımız Mehmet Yiğiner ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşları, gelinen noktada yaklaşık olarak 30’a yakın FIFA dosyasını yapılandırıp, düzenli bir şekilde ödeyerek kesin sonuca bağlamıştır. FİFA nezdinde mali kriterleri yerine getirdiği ve ödemelerini düzenli yaparak sorunlu dosyaları bir bir kapattığı için FİFA’dan defalarca teşekkür mektubu alan kulüp, övünerek ve gururla söylüyoruz Ankaragücü’dür.

FIFA borçlarını ödeyerek uluslararası arenada Türk sporuna itibar kazandıran Yönetim Kurulumuz, SSK ve vergi borçlarını da ödeyerek yok denecek kadar azaltmıştır. Bütün bu olağanüstü çalışmalar yapılırken, kulübün yaşamsal faaliyetlerinin de sürdürülebilmesi sağlanmış, büyük bir özveri ile geçmiş dönemden alacağı olan futbolcuların büyük çoğunluğunun alacakları ödenmiş, bir kısmına da kısmi ödeme yapılarak muvafakatname alınarak transfer yasağı kaldırılıp şampiyonluğa oynayan bir kadro kurulmuştur. ‘‘Marifet iltifata tabidir’’ sözündeki gibi  Federasyon’dan bırakın desteği küçük bir tebessüm, bir teşekkür beklerken bunun yerine 3 puan silme cezasıyla karşılaşınca bizim de aklımıza adalet bunun neresinde sorusu takılıveriyor!

Futbol Federasyonu sanki Türk Futbolu’nu geliştirip daha ileri götürmek, liglerde adil yönetim anlayışı ile şaibeye meydan vermeden müsabaka oynanmasını sağlamak vb. asli unsurlarını yerine getirmek yerine deyim yerindeyse vergi memurluğuna soyunmuş, devletin işine de el atar olmuştur. Federasyona vergi denetmenliği görevi verildi de bizim mi haberimiz yok? Ya da bir başka deyişle Maliye Bakanlığı ek görev mi vermiştir?

Dört büyükler diye nitelendirilen kulüpler borç batağında yüzerken, transfer yapamama riski ile karşı karşıya kalırken ve hatta Avrupa kupalarından dahi ihraç edilmeleri gündemde iken, birçok Süper Lig ve PTT 1. Lig kulübü oyuncularına ödeme yapamadığı, yükümlülüklerini yerine getirmediği için oyuncuları idmana dahi çıkmazken, Yönetim Kurulumuz’un tüm olumsuzluklara rağmen mali vecibelerini yerine getirerek, kulübümüzü kurumsal bir yapıya kavuşturmasını, FİFA nezdinde ülkemize itibar kazandırmasının, geçmişin tüm karanlık dosyalarını bir bir kapatarak aydınlığa kavuşturmasının, Türk futboluna başarıyla hizmet eden pırıl pırıl birbirinden yetenekli oyuncular kazandırmasının  ve yapılan tüm bu olumlu çalışmaların karşılığı bu olmamalıydı diye düşünüyoruz!”