7 Haziran’da yapılacak genel seçim, iktidar partisinin devlet imkanlarını propaganda için kullanmasının yanısıra, Meclis’te temsil edilen 3 siyasi partiye Hazine’den yapılan büyük yardımlar açısından da adaletsiz olacak.
Siyasi Partiler Kanunu’na göre, Meclis’te temsil edilen partiler aldıkları oy oranına göre her yıl Hazine’den yardım alıyorlar. Yardım miktarı yerel seçim yıllarında iki katına, genel seçim yıllarında ise 3 katına çıkıyor.
Bu durumda 2015 yılında Ak Parti 297 milyon 980 bin lira, CHP 155 milyon 345 bin lira, MHP ise 77 milyon 777 bin lira yardım aldı. (Adı geçen partiler 2013 yılında toplam 145 milyon, 2014 yılında ise yine toplam 322.5 milyon lira yardım almışlardı.)
++
Söz konusu yardımlar kanuna aykırı değil ama demokrasiye aykırı.
Yarışa eşit koşullarda girmesi gereken partilerden 3’ü Hazine tarafından desteklenirken 17 parti beş kuruş bile yardım almadan seçim çalışmalarını sürdürmek zorunda kalıyor.
Bilindiği gibi, seçime yukarıdaki üç partinin yanısıra Halkların Demokrasi Partisi, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Millet Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkın Kurtuluş Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Merkez Parti, Liberal Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi, Yurt Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Komünist Parti, Hak ve Adalet Partisi katılıyor.
Ayrıca 166 bağımsız adayın Hazine’den yardım alan 3 partiyle mücadele edeceklerini hatırlatmakta yarar var.
++
Hadi bu son derece adaletsiz tabloya iktidardaki Ak Parti bir şey demiyor; onların demokrasi anlayışını zaten çoktandır sorunlu buluyoruz.
Peki, CHP ve MHP neden susuyor, “Böyle demokrasi mi olur kardeşim, biz yarışa 100 metre önden değil rakiplerimizle aynı çizgiden başlamak istiyoruz” diye itiraz etmiyor?
Aslında CHP ve MHP demokrasiye ve centilmence yarışa gerçekten inansalardı Siyasi Partiler Kanunu’nun partilere yardımı düzenleyen maddelerini iptal için çoktan Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuşlardı. Ama kanun onların lehine işlediği için sessiz kalıp milyonlarca lirayı seçim çalışmalarında kullanmakta hiçbir sakınca görmüyorlar.
Bunun adı demokrasi değil, özürlü demokrasidir.

FACEBOOK YORUMLARI