Doğa koruma örgütleri ve akademisyenlerin, küresel göç yolları üzerinde olan 3. havalimanı projesinin milyonlarca kuş için ölüm anlamına gelebileceğini, başta nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan türler olmak üzere kuşların küresel popülasyonlarında çok kritik düşüşlere yol açabileceğini uzun süredir açıkladığını anımsatan Dernek, “Örneğin küçük orman kartalının tüm dünya nüfusunun yüzde 90’ından fazlası İstanbul üzerinden göç ediyor. Doğa Derneği, her yıl milyonlarca kuşun, göç yolculuğunda insan kaynaklı tehditler nedeniyle öldüğünü. 3. havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul ve bunların etrafında gerçekleşecek imar projelerinin, dünyanın en yoğun göç yollarından biri olan İstanbul üzerinden göç eden kuşlar için küresel kıyım anlamına geldiğini belirterek, “Kuşların göç rotalarını değiştirme iddiası ise, bilimsel gerçeklerden tamamen uzak” dedi.
9-10 Mayıs, tüm dünyada Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor. Bu günün amacı, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına dikkat çekmek. Doğayı ve insan yaşamını hiçe sayarak gerçekleştirilen havalimanı, rüzgar enerji santralleri, enerji nakil hatları, baraj ve HES gibi tartışmalı projeler göçmen kuşlar üzerindeki en büyük tehditleri oluşturuyor.
Doğa Derneği yaptığı açıklamada, İstanbul’daki çok tartışılan 3. havalimanı projesi ile ilgili açıklamaların yapıldığı bu dönemde Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün öneminin daha da arttığına dikkat çekti.
Doğa koruma örgütleri ve akademisyenlerin, küresel göç yolları üzerinde olan 3. havalimanı projesinin milyonlarca kuş için ölüm anlamına gelebileceğini, başta nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan türler olmak üzere kuşların küresel popülasyonlarında çok kritik düşüşlere yol açabileceğini uzun süredir açıkladığını anımsatan Dernek, “Örneğin küçük orman kartalının tüm dünya nüfusunun yüzde 90’ından fazlası İstanbul üzerinden göç ediyor. Bu veri, 3. havalimanının küresel bir kıyım tehlikesi anlamına geldiğini gösteriyor” açıklaması yaptı.
“BİLİMSEL GERÇEKLERDEN UZAK BİR AÇIKLAMA”
3. havalimanı projesinin ihalesini alan Limak Holding, sinyaller kullanarak kuşların göç rotalarını değiştireceklerini, onları eğiterek farklı alanlara yönlendireceklerini iddia ediyor.
Bu iddiaya değinen Doğa Derneği Genel Direktörü Engin Yılmaz, “Göçmen kuşlar, her yıl iki kere yaptıkları binlerce kilometrelik yolculuklarını, son buzul çağından bu yana aynı rotalar üzerinden sürdürüyor. Deniz üzerinden göç edemeyen milyonlarca kuş ise İstanbul gibi darboğazlarda yoğunlaşıyor.