Dünyanın en iyi boksörü kabul edilen ve 74 yaşında yaşamını yitiren Muhammed Ali, Cuma günü toprağa verilecek.

Efsane boksör 42 yaşında parkinson (titremeli felç) hastalığına yakalandı. 32 yıldır bu hastalığın pençesindeydi. Son yıllarında konuşma yeteneğini bile kaybetmişti. Ölümüne yol açan hastalığın en büyük nedeni maçlarda başına aldığı darbelerdi. Bir röportajında “Spor hayatım boyunca 29 bin yumruk yedim” demişti.
Beyin ve Sinir Cerrahisi Profesörü Cengiz Kuday’ın söyledikleri de boks-parkinson ilişkisini açıkça ortaya koyuyor:
“Boks yapanların yarısında kalıcı nörolojik hasarlar oluşuyor.
11 bin 173 boksör üzerinde yapılan bir çalışmaya göre boksörlerin bir kısmında ileri yaşlarında parkinson, alzheimer gibi ciddi hastalıklar, bir kısmında da beyin kanamaları görülüyor.
Dünyada şimdiye kadar boks maçları sırasında 750 ölüm vakası rapor edildi.”
++
Dünyanın en iyi boksörünü bile ölüme götüren boks bir spor değildir, ring üzerinde insanların birbirini kıyasıya dövdükleri vahşi bir gösteridir.
Boksun vahşetini anlatmak için tüm maçlarda uygulanan bir kuralı yazmakta yarar var:
Boksörler ancak rakibinin başına yumruk isabet ettirdiği takdirde puan alırlar.
++
Evet, tüm bunlara karşın Türkiye’de boks spor kabul ediliyor, devlet desteğiyle sürdürülüyor, neredeyse tamamı yoksul ailelerden gelen çocuklar bu spora teşvik ediliyor.
Boks Federasyonu’nun 2016 bütçesi 10 milyon lirayı aşıyor.
Federasyon bu parayla sadece yetişkinleri birbirine dövdürmüyor, 11-12 yaşlarında “alt minikler” kategorisinde, 13-14 yaş grubunda ise “üst minikler” kategorisinde turnuvalar düzenliyor.
Liseler arası boks şampiyonaları yapıldığını, kadınların boks sporuna ilgi duyması için yoğun gayret gösterildiğini, kadın boks milli takımımızın bile olduğunu bu arada belirtelim.
++
Muhammed Ali’ye Allah’tan rahmet diliyorum.
Efsane olmasına oldu ama bunun bedelini çok acı ödedi.
Boksun spor olmadığını ve yasaklanması gerektiğini bir kez daha düşünmemize vesile olursa ölümüyle de çok şey başarmış olacaktır.
Şu sözlerini de elbette her zaman hatırlayacağız:
-Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur.
-Her günü son gününmüş gibi yaşa. Çünkü bir gün haklı çıkacaksın.