CHP Balıkesir Milletvekili Namık Kemal Havutça, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılan ve her biri 25 kilogram olması gereken kömür torbalarının büyük bölümünün 2 ile 10 kilogram eksik olduğunu belirtip, “Bu tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemektir” dedi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesini ziyaretinde konuyla ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Namık Havutça, Ayvalık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kış aylarında ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak 40’ar torba olarak ulaştırılan kömürlerin eksik gramajlı oduğunu belirtip, bunu gözler önüne serdi. Üzerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün logosu ve ‘Para ile satılamaz’ ibaresi bulunan kömür torbalarından birini kantarda tartan Milletvekili Havutça, 25 kilogram olması gerekirken 15.5 kilogram olduğunu basın mensuplarına gösterdi.

Ayvalık’taki birçok yoksul vatandaşın eksik kilogramlı kömürlerden duyduğu üzüntüyü kendisiyle paylaşmasının ardından harekete geçtiğini kaydeden Milletvekili Havutça, “Yaptığımız incelemelerin ardından vatandaşların şikayetlerinde haklı olduğunu gördük. Geçtiğimiz yıllarda da yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Ayvalık’taki yoksul vatandaşlara dağıtılan kömürlerin sobada yanmaması üzerine çöp konteynerlerine atıldığı halen daha hafızalarımızdadır” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yoksul vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılan kömürleri üreten ve ambalajlayan firmaların hükümet yanlısı firmalar olduğunu da vurgulayan Havutça, “Bu bir soygundur. Bu bir tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemektir. Kul hakkı yememeyi şiar edinen ve Müslümanlığı savunan bir hükümetin gerçekten din bezirganlığı yaptığının en somut göstergelerinden biridir. Hükümet ve yandaşları olan bu şirketler soğuk kış günlerinde derme çatma barakalarla, yoksul evlerinde ısınmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan bu kömürlerle o insanları istismar etmişlerdir. Yapılan çok büyük bir ayıp, ayıbın da ötesinde çok büyük bir günahtır. O insanları mağdur etmektir” diye konuştu.