28 Şubat davasının 91. Duruşması yarın Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde Cumhuriyet Savcısının hukuki mütalaasını okuması ile devam edecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün tek sivil olarak yargılandığı 28 Şubat davasında 103 askeri sanıktan 4’ü hayatını kaybettiği için 99 sanık kaldı.
Dönemin Genelkurmay Başkanı e. Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın bir numaralı sanık olarak yargılandığı davada 2. Başkan E. Orgeneral Çevik Bir, Kara Kuvvetleri Komutanı E. Orgeneral Hikmet Köksal, Hava Kuvvetleri Komutanı E. Orgeneral Ahmet Çörekçi, Jandarma Genel Komutanı E. Orgeneral Fevzi Türkeri, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri E. Orgeneral İlhan Kılıç, Genel Sekreter Tümgeneral Erol Özkasnak ile E. Orgeneral Çetin Doğan ve E. Korgeneral Engin Alan da sanıklar arasında yer alıyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı eski müsteşarı ve Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, bir Korgeneral ve 2 Albay vefat ettikleri için davadan çıkartıldılar.
Davada yargılanan ve 90 duruşmayı takip eden e. Albay Alican Türk dava hakkında şunları söyledi:
“28 Şubat kesinlikle bir askerî darbe değildir, darbe ve/veya darbecilikle hiçbir ilgisi yoktur.

28 Şubat, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığının, gericiliğin, dini cehaletin, din istismarcılığı yaparak yürütülen tarikat ve cemaat örgütlenmesinin, yüce dinimizi siyasete alet etmenin Türkiye’yi nerelere sürükleyeceğinin tam 20 yıl önce TSK (ve devletin diğer ilgili güvenlik kurumları) tarafından tespit edildiğinin kanıtıdır.
28 Şubat, başta FETÖ olmak üzere bugünkü IŞİD (DAEŞ) ve benzeri köktendinci terör tehlikesine tam 20 yıl önce dikkat çekildiğinin resmidir.
28 Şubat, devletin rejimi ile cumhuriyetin değerlerine karşı açılmış savaş meselesidir.
Ve bu önermelere dayanarak iddia ediyorum ki, bundan tam 20 yıl önce MGK’da alınan ve hükümetçe de aynen benimsenip kabul edilen o kararlar eğer istismar edilmeseydi, sulandırılmasaydı ve sonradan gelen hükümetlerce gereği gibi uygulanıp takip edilseydi bugün kesinlikle 15 Temmuz ihaneti de, FETÖ belası da yaşanmazdı.”

FACEBOOK YORUMLARI