ABD Başkan Yardımcısı Biden’in İstanbul’a bugün gelip, Cumartesi günü ayrılacağı açıklandı. Bu arada, trafiğe lütfen dikkat etmeyi unutmayın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşecek Biden’in çantasında ülkemizi çok yakından ilgilendiren pek çok dosya bulunduğu açıktır.
IŞİD’in yurdumuza giriş-çıkış yaptığı, silah dâhil tüm kaçakçılığın yapıldığı yaklaşık 98 kilometre uzunluğunda ve kırk kilometre derinliğindeki Türkiye-Suriye sınırına olan bölümün kontrolü için ABD’nin teçhizat yardımında bulunacağı ortadadır.
Suriye’nin Mare kasabasından başlayıp, Cerablus kentine kadar uzanan bu bölgenin IŞİD’in kontrolünde bulunduğunu bilmeyen yoktur. Türkiye’nin ‘kırmızıçizgisi’ aşıldığında bu bölgenin IŞİD’den temizlenerek PYD emrine terkedileceği konusunda kimsenin şüphesi de bulunmamaktadır.
IŞİD’in kontrolündeki bu bölgenin NATO kuvvetleri tarafından temizlenmesi için hükümetçe İncirlik Üssü’nün kullanılmasına verdiği izin de ortadadır.
Ancak meselenin daha önemli bir boyutu vardır; bu da Türkiye’nin tüm itirazlarına karşın, Suriye’nin Kuzeyindeki PYD yapılanmasına karşı ABD’nin, Rusya ile birlikte gösterdiği anlayıştır!
Bugünkü basına yansıdığı kadarı ile İngiltere’ye resmi bir ziyarette bulunan Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki hafta İsviçre’de Suriye konusunda yapılacak görüşmelere PYD’nin katılmasının kabul edilmeyeceğini ifade etmiş ise de, kimse kendisini aldatmasın; anılan masada PYD muhakkak yer alacaktır. Bu konudaki yazılarımız arşivde durmaktadır!
Suriye’deki Lazkiye Limanı’ndan başlayarak Irak’ın Otonom Kürt Yönetimi elindeki bölgeye kadar uzanacak bir coğrafyada bir ‘Kürt Özel Bölgesi’nin kurulacağını, bunun arkasında da Irak’ın Kuzeyinde büyük yatırımları bulunan Batılı güçlerin bulunduğunu yazmıştım. Hatta bu gelişimin ülkemiz ve İran açısından tehlikelerine de dikkatleri çekmeye çalışmıştım.
Sonuçta, 25 Ocak 2016 günü İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek Suriye konusundaki uluslararası toplantıda PYD elbette ki ‘muhalif güçler’ arasında kendisine yer bulacaktır.
Peki, yetkililerimiz, hükümetin tüm itirazlarına rağmen o masada nasıl yer alacaklardır?