Ücretleri ödenen maden işçileri 26 saat sonra ocaktan çıkt

Hamza DEMİR/ZONGULDAK

Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan kiraladığı sahada üretim yapan özel maden ocağı işletmesi, ihale süresinin sona ermesiyle yer altında söküm işine başladı. Kömür ocağında söküm işi yapan 13 işçiden 8’i, dün sabah 08.30’da ocakta işbaşı yaptı. 16.30’da ocaktan çıkması gereken işçiler, yaklaşık 3 aydır ücretleri ödenmediği gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi başlattı. İşçiler, geceyi yerin 400 metre altında geçirdi. İşçilerden bazılarının aileleri de gece boyunca ocak önünde bekleyerek eyleme destek verdi.
İşletme Müdürü Adnan Toprak, gece ocağa gelerek işçilere ücretlerinin Cuma gününe kadar ödeneceği sözünü vererek eylemi bitirmelerini istedi. Ancak işçiler paraları ödenmeden ocaktan çıkmayacaklarını söyledi. Bunun üzerine şirket, 1200 ile 2000 lira arasında ücret alan işçilerin maaşlarını sabah banka hesaplarına yatırdı. İşçiler de 26 saat sonra saat 10.30 sıralarında yer altındaki eylemi bitirerek ocaktan çıktı. İşçilerden 38 yaşındaki Ümit Güneş, ocak içinde güvenli alanda beklediklerini ve maaşlarının yattığını öğrenince eylemi bitirdiklerini söyledi. Ekmek parası için mücadele verdiklerini belirten Güneş, “Yasa çıkarmakla iş bitmiyor. Ocağı kapatmakla da bu iş olmuyor. Bunlar çözüm değil. Çoluk çocuk mağduruz. ‘Madenci 2 bin lira alıyor’ diyorlar, ama yok. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Alın terimizin peşindeyiz. Bir hizmet veriyoruz ve bunun karşılığı böyle olmamalı” dedi.
İşletme Müdürü Adnan Toprak ise sabah işçilerin alacaklarını yatırdıklarını, işçilerin de eylemi bitirdiğini söyledi. Toprak, “Arkadaşların Ocak ve Şubat ayından maaşları vardı. 1000-2000 lira  alacağı olan vardı. Bankaların sabah açılmasıyla alacaklarını yatırdık. Şu anda hiçbir alacakları yok. Bundan sonra çalışmak isterlerse çalışırlar, istemezlerse ayrılırlar. Herhangi bir sıkıntı yok şu anda. Arkadaşların iş bittikten sonra alacakları bir tazminatları var. Bu da hesaplanacak ve 3 ay içinde ödeme yapılacak” dedi. Jandarmanın, sağlık kontrolü için hastaneye götürdüğü işçilerin daha sonra karakolda ifadeleri alınacak. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI