Sona eren 2015-2016 sezonunda, 3. Lig 3. grupta mücadele eden ve ligi 8. sırada tamamlayan 24 Erzincanspor, ligde oynadığı 36 karşılaşmada 21 beraberlik alarak dünya rekorunun sahibi oldu.

Dünyanın futbol yoğunluğu bakımından önde gelen önemli ülkelerin tüm liglerinde yaptığımız, geniş çaplı uzun bir sürece yayılan ve bazı ülkelerdeki liglerin sona ermesinin beklendiği araştırmada Erzincan ekibine, İspanya’nın 2. Lig B Grup 4 Lig’inden San Roque takımı ile, Portekiz’in 2. Ligi olan ‘Segunda Liga’dan birer ortak çıktı.

Sezonu sona eren bu ligde yer alan Penafiel takımı 22 beraberlikle bu rekoru kırdı. Ancak Penafiel’in aldığı bu beraberlikler, 24 takımla oynanan bir ligden 46 maç sonucu elde edildi. İspanyol ekibi San Roque takımının yer aldığı ve 21 beraberliğe ulaştığı lig de 20 takımdan ve 38 maçtan oluşuyor. 24 Erzincanspor’un bulunduğu grup ise 19 takımdan ve 36 maçtan ibaret. Aradaki oynanan maç farkları, kırmızı-siyahlı Türk takımına bu ilginç rekor için avantaj sağlıyor. Çünkü, oynanan maç sayısına göre oranlama yapıldığında 24 Erzincan’ın 1,7 maçta, Portekiz ve İspanyol takımlarının yaklaşık 2 maçtan birinde berabere kaldığı göze çarpıyor.

Erzincanspor böylece, Türkiye’de sadece 1982-1983 sezonunda Ankaragücü’nün 34 maçta aldığı 18 beraberlik rekorunu da (oran 1,9) 33 yıl sonra geliştirerek dünya rekorunun sahibi oldu.

Kırmızı-siyahlılar 21 beraberliğin 11’ini kendi sahasında, 10’unu da deplasman maçlarında aldı. Bu beraberliklerden 10 maç 0-0, 8 maç 1-1, 3 maçta 2-2 sonuçlandı. Başka bir rekora da oldukça yaklaşan Erzincanspor, tüm liglerde en az yenilgi alan takımların başında geliyor. 36 maçta sadece 4 kez yenilgi ile tanıştı. Beylerbeyi, Dardanel ve Çorum Belediye’ye deplasmanda, Dersim’e de kendi sahasında mağlup oldu.

Başta, Amerika Kıtası ülkeleri olmak üzere Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde, liglerin ikinci yarıları henüz başlama aşamasında olduğundan değerlendirmeye alınmamış ancak yapılan incelemelerde, şu ana kadar alınan sonuçlara göre, sezon sonuna kadar kayda değer çoklukta beraberlik sayısına ulaşılamayacağı anlaşılmıştır. Zira şu anda takımların aldıkları beraberlik sayıları son derece düşük. Brezilya’da ise, henüz liglerin yeni sezon maçları oynanıyor. İşte, dünyanın futbol yoğunluğu bakımından önemli ülkelerindeki tüm liglerinde (1., 2., 3. ve diğer ligler dahil) alınan en yüksek beraberlik sayılarından bazı örnekler şöyle:
ALMANYA 2. Bundesliga, Armina takımı: 17; BELÇİKA 3. Ligi A Grubu, Gullegem takımı: 15; FRANSA Ligue 2, Paris FC takımı: 18; HIRVATİSTAN 1. HNL Ligi RNK Split takımı: 16; İNGİLTERE 2. Lig, Carlisle United takımı ve Ulusal Lig’de Guiseley takımı: 16; İSVİÇRE Challenge Lig, Chiasso takımı: 15; İTALYA Seri B’de, Como ve Salernitana takımları ile Lega Pro 1 Grup B’de Arezzo takımı: 18; POLONYA Ekstraklasa’da Pogon Szczecin takımı: 16; YUNANİSTAN Süper Lig, Xanti takımı: 15; RUSYA 2. küme Orta Ligi’nde M. Lipetsk takımı 13; MISIR Premier Ligi, El-Shorta takımı: 16; SENEGAL Ligue 1, Ouakam takımı: 15; İRAN Persian Gulf Pro Lig, Saba Qom takımı: 15 beraberlik.
Diğer ülkelerdeki liglerde beraberlik sayıları bu rakamların çok altında bulunuyor.

ÖNEMLİ NOT: Sonuçlar; ülkelerin liglerinde yer alan takım sayılarının, oynanan maçlara göre ortalamaları göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.

FACEBOOK YORUMLARI