Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğiyle milletvekili sayısı 600 oldu. Yüksek Seçim Kurulu bu sayıyı esas alarak illerin kaç milletvekili çıkaracağını yeniden belirledi.

Buna göre, İstanbul’un milletvekili sayısı 88’den 97’e, Ankara’nın milletvekili sayısı 32’den 36’ya, İzmir’in milletvekili sayısı 26’dan 28’e çıktı.
Yani, üç büyük il toplam 151 milletvekili çıkaracak; bir diğer ifadeyle Meclis’in yüzde 25’inden fazlasını belirlemiş olacak.
Bursa 20, Antalya 16, Konya 15, Gaziantep ve Şanlıurfa 14 milletvekilini Meclis’e gönderecek.
++
Bu tabloyu siyasi partilerin dikkatle değerlendirmesi, yeni stratejiler belirlemesi gerekiyor.
Başta üç büyük kent olmak üzere büyük kentlerde başarılı olamayan partilerin seçimde varlık göstermesi mümkün değil.
++
Ak Parti, 2019’da Cumhurbaşkanlığını yeniden kazanmak, Meclis çoğunluğunu elinde tutmak, anakent belediyelerinde yönetimi bırakmamak istiyorsa büyük kentlere özel önem vermeli.
İstanbul, 20 dakika yağan yağmur ve esen fırtınayla yaşanmaz hale geldi. Buna çare bulunmadığı takdirde seçmen tercihlerinde ciddi kaymalar olabilir.
İstanbul selle boğuşurken Ak Parti milletvekilleri Meclis’te İçtüzük üzerinde tartışıyorlar, Meclis Başkanı’na smokin giyme zorunluluğunun kaldırılmasını oyluyorlardı.
Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı ordusuyla İstanbul önlerine geldiği sırada Bizanslı yönetici ve aydınların meleklerin cinsiyeti üzerinde tartışması kadar garip bir şeydi bu.
++
Yüksek Seçim Kurulu’nun yeniden belirlediği milletvekili sayıları, CHP’nin de büyük illere ağırlık vermesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
CHP’nin İstanbul politikası var mı? Seçim kazanıldığında Ankara’da neler yapılacak? İzmir’deki mevcut güçlü durumu devam ettirmenin yolları nedir?
Ana muhalefet partisi, şimdiye kadar büyük iller politikasını kırk kere belirleyip açıklamalıydı. Bu yapılmadı.
Hiç olmazsa bundan sonra harekete geçilmeli.
++
2019 seçimlerinin kaderi büyük kentlerde çizilecek.
Herkesin hesabını buna göre yapmasında yarar var.