6-28 Ekim tarihlerinde Hindistan’da düzenlenecek 2017 FIFA u17 Dünya Kupası Finalleri’nin kura çekimi bugün gerçekleştirilecek.

Türk Milli Takımı’nın da yer alacağı 2017 FIFA u17 Dünya Kupası kura çekimi Hindistan’ın Mumbai şehrinde. Sahara Star Hotel’de TSİ 16.30’da yapılacak. Şampiyonaya katılacak 24 takımın yer alacağı kura çekimi sonrasında 4’erli 6 grup belli olacak.

17 Yaş altı Milli Takımı, Mayıs ayında Hırvatistan’da düzenlenen 2017 17 Yaş Altı Şampiyonası Finalleri’nde yarı final oynayarak, UEFA’yı temsilen katılacak 5 ülkeden biri olma başarısını göstermişti.

Şampiyonaya, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Asya Futbol Konfederasyonu’ndan (AFC) 5’er, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL), Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ve Afrika Futbol Konfederasyonu’ndan (CAF) 4’er, Okyanusya Futbol Konfederasyonu’ndan (OFC) ise 2 ülke katılacak.

2017 FIFA u17 Dünya Kupası Finalleri’ne katılacak 24 takım şöyle:

Türkiye, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa (UEFA). Hindistan (ev sahibi). İran, Irak, Japonya, Kuzey Kore (AFC). Brezilya, Şili, Kolombiya, Paraguay (CONMEBOL). Kosta Rika, Honduras, Meksika, ABD (CONCACAF). Mali, Nijer, Gana, Gine (AFC). Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda (OFC).

FIFA kimdir?

Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 1904 yılında İsviçre yasalarına tabi olan ve Zürih’te bulunan bir dernektir. 211 üye dernekleri vardır ve amacı, Statüsünde yer alan futbolun sürekli gelişmesidir.

FIFA nasıl çalışır?

Oyun Yasaları, futbolun benzersiz, birleştirici gücünü desteklemek için ortak ve basit bir dil sunar. FIFA’nın açık ve demokratik yapısı, küresel oyuna büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu temelleri kazandırıyor. Küresel futbol topluluğu adına Oyunun Kanunlarını tanımlamak ve değiştirmek için Uluslararası Futbol Federasyonu Kurulu’nun bir parçası olarak çalışmaktadır.

FIFA’nın hikayesi

FIFA, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre temsilcileri tarafından 21 Mayıs 1904’te Paris’te kuruldu. Kurucular, futbolun gelecekteki tüm gelişiminin temelini atan tüm oyunculara adil ve açık olmasını sağlamak için oyunun yasalarını birleştiren ilk FIFA tüzüklerini oluşturdu.

Herkes için futbol geliştiriyorlar

FIFA’nın görevi, her yerde ve her yerde futbol geliştirmektir. FIFA Dünya Kupasının başarısını futbol gelişimine dönüştürüyor ve kaynaklarını küresel futbol topluluğuna yeniden dağıtıyor. Küresel futbol gelişimine her zamankinden daha fazla yatırım yapıyor.