“ALİ BABA VE 7 CÜCELER” HABERİN ZİREVESİNDE

Türk Sinemasında 2015 yılı boyunca yüzden fazla Türk filmi izleyici ile buluşurken, yazılı basının da vizyona giren bu filmlere bir hayli ilgi gösterdiği belirlendi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in yapmış olduğu araştırmaya göre, yazılı basında geçtiğimiz yıl boyunca sinemalarda gösterilen Türk filmleri hakkında 25 binden fazla haberin yer aldığı tespit edildi.

Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan Türk filmleri incelemesinde, Cem Yılmaz’ın yönetip oynadığı “Ali Baba ve 7 Cüceler” Kasım ayında vizyona girerken, seçilen çekim mekânları, oyuncuları ve yayınlanan ilk fragmanın ardından filmin toplam 1.748 haberle ilk sırada yer aldığı belirlendi. Özcan Deniz’in yönetmen koltuğunda yer aldığı ve başrollerini Şükrü Özyıldız ve Ayça Ayşin’in paylaştığı “Sevimli Tehlikeli”, çok konuşulan filmler arasında kendine ikinci sırada yer bulurken, yazılı basında toplam 1.572 haberle gündeme geldi. Sunucu, oyuncu İlker Ayrık’ın yönetmen koltuğunda ki ilk sinema filmi denemesi olan ve başrollerini Hakan Bulut ile paylaştığı “Yapışık Kardeşler” hakkında ise yazılı basında 1.570 haber çıktığı belirlendi. Birincisinin gördüğü büyük ilginin ardından merakla beklenen, Selçuk Aydemir’in yönettiği ve Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in başrollerini paylaştığı “Düğün Dernek 2: Sünnet” filmi gişede büyük başarı yakalarken, Aralık ayı başında vizyona giren filmin kısa sürede 1.448 habere ulaştığı görüldü. Başrollerini Murat Yıldırım ve Ezgi Mola’nın oynadığı yönetmen Kıvanç Baruönü’nün çektiği ve aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan “Kocan Kadar Konuş” filmi de geçen yıl en çok konuşulan filmler arasında beşinci sırada yer alarak toplamda 1.302 haberle gündeme geldi.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında vizyona giren ve yazılı basında en çok haber olan Türk filmleri arasında “Selam: Bahara Yolculuk” 1.067 haber altıncı sırada yer aldı. Televizyonda yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören Geniş Aile dizisinin sinema versiyonu “Geniş Aile: Yapıştır” hakkında çıkan 1.050 haberle yedinci olurken, izleyiciden büyük beğeni kazanan Mahsun Kırmızıgül’ün “Mucize” filmi de sayfalarda 960 haberle sekizinci sırada kendine yer buldu. Farklı konusu ile adından söz ettiren “Kod Adı: K.O.Z” filmi hakkında yazılı basında 949 haber yayınlanırken, “Aşk Sana Benzer” filmi, başrol oyuncuları Burak Özçivit ile Fahriye Evcen arasında yaşanan aşk haberleri ile birlikte anılınca toplam 944 kez yazılı basında yer aldı. 2015 yılında vizyona giren yerli filmler içinde ilk 20 sırada yer alan diğer filmler ise “Güvercin Uçuverdi”, “Niyazi Gül Dörtnala”, “Mandra Filozofu-İstanbul”, “Bana Masal Anlatma”, “Köstebekgiller: Perili Orman”, “Ali Kundilli”, “Senden Bana Kalan”, “Uzaklarda Arama”, “Bizim Hikâye” ve “Figüran” şeklinde gerçekleşti.