ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasının 2015 yılı finali yapıldı. Fransa’dan Çin’e Ruanda’dan Vietnam’a kadar bu yıl aralarında Avusturalya, Makedonya, Mısır, Bahreyn, Tayland, Kenya, Malezya, Endonezya, İngiltere, Ruanda, Özbekistan,
Pakistan, Hollanda’nın da bulunduğu 31 farklı ülkeden 254 proje katıldığı “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın üniversite kategorisinde 66, lise kategorisinde 188 proje yarıştı.
Yarışma sonunda liseler kategorisinde Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nden Esra Avcı ve Yağmur Bircan “Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama” başlıklı projesi ile birincilik, İstanbul Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Mustafa Berk Turgut ve Mesut Çalışkan “Baraj Tabanı Toprak Temizleme Sistemi”başlıklı projesi ile ikincilik, Siirt Türk Telekom Fen Lisesi’nden Şirin Erbek ve Zeynep Esmeray “Kaya kınasının (Cetraria sp.) Antibakteriyel-Antioksidan Etkinliği ve Bitki Gelişimi Üzerine Etkileri” başlıklı projesi ile üçüncülük ödüllerini aldılar.

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda da Hindistan Mumbai’den Matunga Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma “Eko-pedler: Biyoçözünür Emiciler” başlıklı projesi ile birinci, Hindistan Jaipur’dan JK Lakshmipat Üniversitesi’nden Arsalan Obaldi ve Gaurav Suthar“Fresnel Merceklerini Kullanarak Atık Su Arıtımı ve Atık Sulardan Küçük Çaplı Elektrik Üretimi” başlıklı projesiyle ikinci, Bengaldeş Dhaka Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden Naziza Akhter Alam ve Musharrat Rahman Chandrika, “Floresan Ampullerinin Conan Yoluyla Geri Dönüştürülmesi” başlıklı projesiyle üçüncü oldular.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun 11. Akademik Yılı açılış töreninde ilan edilen 2015’in Yeşil Beyinlerinden lise kategorisindeki dereceye girenler takım olarak ödüllendirildiler. Birinci takım 1.000 Euro, ikinci takım 750 Euro, üçüncü takım ise 500 Euro para ödülü aldılar. Bireysel olarak ödüllendirilen üniversite öğrencilerinden birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro para ödülü aldılar. Lise ve üniversite kategorisinde dereceye girenler bir de KKTC gezisi kazandılar.

PROF. TÜMER: “ÇEVRE, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE ENERJİ KONULARI HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ”
Final sunumlarının açılış konuşmasını yapan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun kuruluşundan bu yana toplumsal sorumluluk çerçevesinde çevre ve enerji duyarlılığı konusuna özel bir önem verdiğini belirterek bunu hem çevrenin temizliği ve ağaçlandırılması faaliyetleriyle, hem de bu konuda farkındalığı ve duyarlılığı artırmaya yönelik Yeşil Kampus İnisiyatifi gibi projeleriyle gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.