TIME dergisi, mülteci krizini önce medyanın sonra politikacıların gündemine oturtan, üç yaşında Ege sularında boğularak hayatını kaybeden Alan Kurdi’nin kıyıya vuran fotoğrafının hikayesini aktardı.
TIME’ın, “Alan Kurdi’nin Öyküsü: 2015 yılının en sarsıcı fotoğrafının arka planı” başlıklı haberinde, “Alan’ın fotoğrafı, Avrupa ve batı ülkelerine ulaşarak güvenliğini sağlamak isterken hayatını kaybeden çocukların sembolü oldu” denildi.
2015’in son günlerinde, bu yılın en sarsıcı fotoğraflarından biri olarak ilk 10 listesine taşıdığı fotoğrafa ilişkin TIME dergisi, DHA muhabiri Nilüfer Demir’in fotoğrafı çekerken yaşadıklarına yer verdi.
Nilüfer Demir, röportajında, “Sabah saatlerinde, altı civarı bölgeye geldim. Sahilde küçük bir ceset gördüm. O gün aslında Bodrum sahili, bir çocuk mezarlığı şeklindeydi” dedi.
“Ben de görevimin gerektirdiğini yaptım” diye ekleyen Demir, mesleğinin, “onların yaşamlarını, karşılaştıkları zorlukları” yansıtmak olduğunu belirtti.
Video haberinde TIME, fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak bir anda viral olmasını sağlayan ve krizi milyonlarca insanın tanıklığına açan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Peter Bouckaert’ın da fotoğrafa ve “mülteci krizine” ilişkin görüşlerine yer verdi.
Bouckaert, cansız bedeni yüzüstü uzanırken spor ayakkabıları hala ayaklarında olan Alan’ın fotoğrafını gördüğünde, “o sabah ailenin, sevgiyle ayaklarına giydirdiği ayakkabıların Alan’ı daha güzel bir yere götüreceğini ummuş olduklarını düşündüm” dedi.