Son günlerini yaşadığımız 2015 ’in en acı olayları 102 kişinin öldüğü Ankara ve 34 kişinin öldüğü Suruç katliamlarıydı.

Yıl içinde en çok sevindiğimiz olay Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü’nü kazanması oldu.
Yılın en riskli hareketi Rus savaş uçağını düşürmekti.
Siyasetteki en önemli gelişme ise, Haziran başında yapılan seçimde tek başına iktidar olma şansını yitiren Ak Parti’nin Kasım’da yapılan seçimi açık farkla önde tamamlaması ile yaşandı.
++
Yılın diğer önemli olaylarını şöyle sıralayabiliriz:
-Terör örgütü PKK mücadele konseptini değiştirdi, kırdan kente indi, özyönetim iddiasıyla Güneydoğu’nun bazı ilçelerini adeta cehenneme çevirdi, ancak güvenlik güçlerimizden çok sert karşılık gördü, ağır darbe yedi.
-İç savaş yaşanan Suriye’den ülkemize kaçanların sayısı 2.5 milyonu aştı. Söz konusu mültecilerden yüzlercesi Avrupa’ya gitmek isterken Akdeniz ve Ege’de batan bot ve teknelerde can verdi.
-Doğan Haber Ajansı Muhabiri Nilüfer Demir’in 3 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuğun Bodrum kıyılarına vuran cansız bedenini görüntülemesi yılın en sarsıcı gazetecilik olayıydı. Dünyada 79 gazete bu fotoğrafı manşet yaptı ve böylece Suriye dramı dünya kamuoyunun ilgisini üzerinde topladı.
-Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bir dolmuş şoförü tarafından hunharca öldürülmesi yıl boyunca en çok konuşulan konulardan biriydi. Bu olay kadına yönelik şiddet olgusunu ve bununla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini güçlü biçimde gündeme getirdi.
-Çetin Altan, Yaşar Kemal, Gülten Akın, Tarık Dursun K., Müzeyyan Senar, Fikret Otyam, Zeki Alasya, Levent Kırca, Memduh Ün gibi değerli yazar ve sanatçıları 2015 ’te yitirdik.
Galatasaray futbol takımının üç kupaya uzanan başarısı ile milli futbol takımımızın Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde etmesi yılın en önemli spor olayları olarak kayıtlara geçti. Galatasaray’a üç kupa kazandıran Hamza Hamzaoğlu’nun takımdan uzaklaştırılması ise herhalde yılın önemli vefasızlıklarından biriydi.
-Başta komşularımız olmak üzere birçok ülkeyle sorunlar yaşarken İsrail’le aramızın düzelmeye başlaması yılın kayda değer bir diğer olayı oldu.
++
2016’ya, 2015 ’ten dev sorunlar devralarak giriyoruz.
Dilerim yeni yılda bunları çözme becerisini gösteririz.