TÜRKİYE ile İsrail arasında varılan mutabakata ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “20 milyon Dolar’a Türkiye’nin özgürlüğü, iradesi, saygınlığı İsrail’e satıldı”.

İsrail’in Gazze üzerindeki egemenliğini Türkiye tanımış oldu. Bunlar da Müslüman geçiniyor değil mi? Bunlar Türkiye’nin çıkarlarını savunuyorlar değil mi? Öyle anlaşıldı ki Bunlar kendi, ailelerinin çıkarları için yeri geldiğinde Türkiye’yi de satarlar ve sattılar. Tam bir teslimiyet anlaşması” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Yakasına Srebrenitsa’daki kadınların gönderdiği Srebrenitsa çiçeği takan Kılıçdaroğlu, “Srebrenitsa’da bir katliam gerçekleşti. Üstelik Avrupa’nın göbeğinde. Binler kadın, genç öldürüldü. Bu vahşete bütün Avrupa tanık oldu. Bu acıyı paylaşıyoruz. Bir soykırımın Avrupa’da yaşanması büyük bir acı. Milletvekili arkadaşlarımı diğer arkadaşlar da gitti acılarını paylaştılar. Türkiye’de farklı görüşlerimiz olabilir. Ama Türkiye bir yürek olarak sizin yanınızda sizin acılarınızı paylaşıyor ve asla unutmayacağız” diye konuştu. Yargı bağımsızlığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Yargının siyasallaşması en büyük tehlike. Adaletin bağımsız olması gerekir. Aksi takdirde, adalet dağıtmayarak iktidardakilerin sopası işlevini görür. Amaç ne? Niçin Yargıtay, Danıştay üyeleri görevden alınıyor. Yerine başkaları atanacak çünkü yargıyı, yürütme organının emrine almak istiyorlar. Bir yerlerden talimat alacak yargı. Ona göre karar verecek.

YARGIYI, “BENİM YERİMDE SARAYDAKİ OLSAYDI NASIL DÜŞÜNÜRDÜ” HALİNE GETİRMEK İSTİYORLAR

Hitler döneminde Hans Michael Frank yargıçlara, şunu söylüyor; verdiğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun; benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdin. Şimdi yapılmak istenen benim yerimde saraydaki olsaydı nasıl düşünürdü ben de onun talebi doğrultusunda karar vereceğim. Yargıyı bu hale getirmek istiyorlar. Bu Türkiye için tam bir felaket olur. Apar topar çıkarıldı. Gece yarılarına kadar çalışıldı. Darbe dönemlerinde bile yargı ile bu kadar oynanmadı.

HAKİMLERE SESLENİYORUM. BİR DİKTATÖR BOZUNTUSUNUN TUTSAĞI OLURSANIZ TARİH SİZİ AFFETMEZ

Gelen bilgiler iç açıcı değil. Saraydan hakimleri davet ediyorlar. Bazen sabaha karşı 3’te, 4’te. Hakimlere, soru soruyorlar elde etmeye çalışıyorlar. Vicdanı olan hakimlere sesleniyorum. Bir diktatör bozuntusunun tutsağı olursanız tarih sizi affetmez. Bu iş, çay toplama işine benzemiyor. Bu Türkiye’nin demokrasisi, geleceği ile ilgili. Kanuna karşı hile yapılmak isteniyor. Nasıl olsa geriye doğru çalışmaz deniliyor. Yargı kendi güvencesini, siyasetin bütün ayak oyunlarına rağmen korumalı. Aynı çukurun içine düşmemeli. Düşerse lekeyi kimse ayıklayamaz.”

“YARGI VERDİĞİ KARARDA KOCAMAN BİR SORU İŞARETİ BIRAKIYORSA ORADA YARGI YOKTUR”

Kılıçdaroğlu, “Siyasetçi, Muhsin Yazıcıoğlu, helikopter ile giderken bir kaza oldu öyle deniyor. Helikopter düştü. Yazıcıoğlu ve beraberindekiler öldü. Davalar açıldı. Sonunda takipsizlik … Dosya kapatıldı. Kaza olduğunda arama kurtarma ekipleri kazanın olduğu yerden 115 kilometre ötesinde arama yapıyordu. Aklın mantığın alacağı şey değil. Hepsinin yanında cep telefonu var. Tespit edilebilirdi. Helikopterde beyin denilen kısım sökülüp alınmış, yok. Kimlerin aldığı belli değil. Devlet Denetleme Kurumu, “Ağır bir kamu hizmet kusuru ortaya çıkmıştır” diyor. Yargı verdiği kararda kocaman bir soru işareti bırakıyorsa orada yargı yoktur” ifadelerini kullandı.

“20 MİLYON DOLAR’A TÜRKİYE’NİN ÖZGÜRLÜĞÜ, İRADESİ, SAYGINLIĞI İSRAİL’E SATILDI”

Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakata ilişkin Kılıçdaroğlu, “20 milyon Dolar’a Türkiye’nin özgürlüğü, iradesi, saygınlığı İsrail’e satıldı. İsrail’in Gazze üzerindeki egemenliğini Türkiye tanımış oldu. Bunlar da Müslüman geçiniyor değil mi? Bunlar Türkiye’nin çıkarlarını savunuyorlar değil mi? Öyle anlaşıldı ki Bunlar kendi, ailelerinin çıkarları için yeri geldiğinde Türkiye’yi de satarlar ve sattılar. Tam bir teslimiyet anlaşması” dedi.