Türkiye ile Amerika arasındaki tarihi zirve sonucu

Erdoğan:1 – Gülen’i iade edin 2 – Teröre destek vermeyin
Trump: 1 – Yargı karar verir 2 – Önerinizi inceleyeceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Başkan Donald Trump da güçlü kadroları ile yemekte buluştular.
Erdoğan “nokta koyacağım” diye Türkiye’den ayrıldı ve tüm dünya bu noktanın nasıl konulacağını merak etmeye başladı.
Türkiye’nin 2 önemli sorunu masaya yatıracağı aşikârdı.
Birincisi 15 Temmuz kahpe darbe girişiminin 1 numaralı sanığı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi idi.
Türkiye işi o kadar sıkı tutmuştu ki Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump’ın ekibini bilgilendirmek için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’ı ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ı bir hafta önce Amerika’ya gönderdi.
Hatta onlardan önce de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ terör örgütü dosyaları ile FETÖ davalarının savcılarını yanına alarak Amerika’ya gidip mevkidaşına Gülen hakkındaki son iddianameleri verdi.
Türkiye’nin en az bu kadar önem verdiği diğer ikinci sorun ise PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD/YPG’nin Amerika tarafından silahlandırılması, teçhizat ve zırhlı araç gereç yardımı yapılmasıydı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyeti Amerikalılara IŞİD ile mücadelede Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok başarılı sonuç aldığını ve bu mücadeleyi Amerika ve koalisyon ülkeleri ile Türkiye’nin Rakka’da ortaya koyabileceğini vurguladılar.
Erdoğan Amerika’nın terör örgütlerine yaptığı yardımı kesmesini ve bölgede istikrar için terörle ortak ve etkin mücadele yapılmasını ısrarla istedi.
PYD/YPG’nin PKK uzantısı ve işbirlikçisi olduğuna dair Türkiye’nin istihbarat raporları da Amerikan Başkanı Trump’a iletildi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından.
Sonuç olarak Türkiye gerek Gülen gerekse PYD/YPG konusunda tavrını çok açık ve net şekilde ortaya koydu.
Amerika terör örgütlerine bugüne kadar yaptığı askeri yardımı durduracak mı, yoksa sürdürecek mi?
Bekleyelim görelim