2015 ÖSYS’ye 2 milyon 46 bin19 aday 15 Mart Pazar günü üniversite olmanın ilk adımı olan Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) ter dökecek. Adayların sınavda daha yüksek puan alabilmeleri için strateji belirlemeleri ve morallerini yüksek tutulmaları gerekiyor. Aylarca süren sınav hazırlıklarının çok değerli olduğunu hatırlatan Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, “Sınav kaygısını yenen ve zamanı iyi yöneten öğrenciler emeklerinin karşılığı olan başarıyı yakalayabilecek” dedi.
Sınav öncesindeki günde kaygı düzeyi artırdığını ifade eden Faruk Ardıç, son gün ders çalışarak değil dinlenerek geçirmenin önemine değinerek, şöyle konuştu:
“Sınav salonunuzu daha önce görmediyseniz mutlaka görün. Bu sizi psikolojik olarak sınava hazırlayacaktır. Ağır sporlardan kaçınmalısınız ancak rahat bir şekilde gezebilir, arkadaşlarınızla hoş sohbet edebilirsiniz. Akşam yemeğinde sizi rahatsız etmeyecek hafif şeyler yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca çok erken ya da çok geç değil zamanında uyumalısınız. Akşam sınavda yanınızda olması gereken belgeleri hazırlayıp bir zarfa yerleştirip hazırlamalısınız. Sınavdan bir gece uykunuz gelmez diye endişe etmeyin,  çünkü bu durum sizin başarınız olumsuz etkilemez.’
“Bir gün önce yeterince dinlenmek size olumlu bir hava oluşturacaktır” diye konuşan Faruk Ardıç,  “Sınav günü kalkış saatinizi; kahvaltı, sınav hazırlığı ve sınav yerine ulaşım sürenize göre ayarlamalısınız.

FACEBOOK YORUMLARI