2 Ağustos 1990’dan bugünlere geldik. TRT den Türkiye’nin ilk özel televizyon ’e transfer olmuştum. O tarihte Irak’tan ’e atılan füzeleri ve İncirlik üssünün kullanılması haberlerini televizyondan ilk kez ben vermiştim.

20 yaşlarında bir genç kız olarak bana vermiştim bir Arap öteki Arap’a niye ateş eder diye…
“Hangi Arap daha kötü” diye mi sormak lâzım yoksa “hangisi daha iyi” diye mi siz söyleyin ama ben, birinci soruya daha yakınım.
Çünkü şu kısacık dünyada “Arapların Araplara yaptığı kötülüğü, İsrail bile yapmaz” diye düşünüyorum neredeyse.
Yazık!
Ne kötü günde, ne de iyi günde birbirlerini sevdiler.
Hepsi bir batı hayranı, dahası Amerika hayranı…
Hatta birbirlerinden nefret etmediklerini kim söyleyebilir?
Suudi Arabistan zaten her zaman başı çekiyor. Filistinlilere yapılanlara rağmen İsrail ve Amerika’yla dans etmekten geri kalmıyor. Filistinliler ne zaman umurlarında? Mekke ve Medine ellerinde diye kendilerini, Müslümanların patronu olarak görüyorlar.
“Artık halifelik, Allaha şükür bizde” diyen bir Suudi ile tanışmış ve sözlerine çok sinirlenmiştim. “Osmanlılar, halifeliği bizden çaldı” demişti, tüm öfkesiyle… Utanmadan bir de İslam aleminden gelen milyonlarca Müslüman turist sayesinde bir elleri yağda, bir elleri balda yaşıyorlar.
Öyle iyi Müslümanlar ki, yıllarca Filistinli Araplara yapılan haksızlıkları umursamadan, göbeklerini kaşıyarak yaşadılar.
Sünni olmalarına rağmen, onları destekleyen sadece Şii Araplar oldu. Başta Hafız Esad’lı Suriye ve İran güdümlü örgütler. Şimdi ise, Amerika istedi diye, Katar’ı yiyecekler.
Arap’ın Arap’a yaptığı beni ilgilendirmez. Zaten birbirlerini yedikçe ötekilerin ekmeğine yağ sürdüler. Katar masum demiyorum, Ama şunu iyi görebiliyorum; Katar her zaman Amerika’nın iştahını kabartan bir ülke oldu.
Birinci Körfez Savaşı yani 2 Ağustos 1990’da Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgalini ve sonrasını iyi hatırlayın diyorum, başka bir şey demiyorum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAltın İğne yöntemi ile cildinizi yenileyebilirsiniz
Sonraki İçerikHollywood Sezonunda Efsane Filmler Vizyonda
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.