19 Mayıs İlkokulu öğrencileri öğretmenleri rehberliğinde Ankara Meteoroloji Müzesi ve Telekomünikasyon Müzesi’ne bir eğitim gezisi düzenlediler.

IMG-20160111-WA0045IMG-20160110-WA00024. Sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin katıldığı gezide öğrencilere hava olaylarının oluşumu ve hava tahmini takip ve ölçümleri konusunda bilgiler verildi.

Öğrencilerin konu ile ilgili olarak pek çok sorusunun yanıt bulduğu kültür gezisinin en ilginç yanı hava tahmin balonunun uçurulması etkinliği oldu. Helyumla doldurulup dikey olarak sıcaklık, nem, rüzgar, basınç vb. meteorolojik parametreleri ölçmek için kullanılan balonun yükselişini izlemek öğrenciler için oldukça dikkatini çekti.

Uydu görüntülerinin ve diğer merkezlerden gelen bilgilerin değerlendirildiği bilgisayarlı geniş ekranlı salonda alınan bilgiler öğrencilerin bilgi hazinesini daha da doldurdu
Telekomünikasyon Müzesi’ni de ziyaret eden öğrenciler, 170 yıllık iletişim tarihine kısa bir yolculuk yaptılar. Telgraftan, ilk santrale, teleksten telefona pek çok iletişim aracını uygulamalı olarak tanıma olanağı buldular..

????????????????????????????????????
IMG-20160111-WA0047Gezi boyunca kendilerine yardımcı olan görevli personellerin ilgili ve sabırlı tutumları çocukları ayrıca mutlu ederken, öğrenciler öğretmenleri Fadime Doğan ve Sudiye Odabaşı’na böyle ilgi çekici bir geziyi düzenledikleri için teşekkür ettiler.