Doğalgaz zehirlenmesinden ölenlerin haberleri geliyor her gün. Son olarak İstanbul-Gaziosmanpaşa’da bir anne ile üç çocuğu doğalgazlı şofbenden sızan karbonmonoksit gazı yüzünden öldüler.

Oysa bu ölümlere 19 liralık bir yatırımla son vermek mümkündü. Dün internette kısa bir araştırma yaptım; doğalgazlı kombi ve şofbenlerden gaz sızıntısını haber veren alarmlı detektörlerin fiyatı 19 liradan başlıyor. En pahalıları bile 50-60 lira.
Doğalgaz dağıtımı yapan İGDAŞ, BAŞKENTGAZ gibi kuruluşlar neden her abonelerine birer doğalgaz detektörü dağıtmazlar; anlamak ve kabul etmek gerçekten zor. Üstelik bunun maliyeti faturalar yoluyla abonelere de kolayca yansıtılabilir.
++
İGDAŞ yetkilileri, İstanbul-Gaziosmanpaşa’daki facia nedeniyle yaptıkları açıklamada, “Şofben ile baca bağlantısının uygunsuz şekilde yapıldığını belirtmişler.
Bir mühendis de, şofbende çelik boru kullanılması gerekirken kolayca deforme olan alüminyum boru kullanıldığını söylemiş.
Bunların hepsi doğru olabilir.
Doğalgaz kullanılan evlerin bir bölümünde belki tekniğe tam uymayan bağlantılar yapılmıştır, yapılmaktadır.
Söz konusu yanlışları bir anda düzeltmek mümkün olmadığına göre şu aşamada alınması gereken en etkili önlem doğalgaz detektörlerinin kullanımını bir an önce zorunlu hale getirmektir.
++
Olayın bir başka boyutu da şu:
1 Ocak 2009’da Ankara Birlik Mahallesi’nde doğalgazdan sızan karbonmonoksit nedeniyle 7 üniversite öğrencisi zehirlenerek öldü.
Bu olayın ardından 13 kişi hakkında dava açıldı ve bunun sonunda sanıkların çoğu beraat etti, en ağır ceza ise binayı yapan müteahhide verildi. O da sadece 5 yıl 3 ay hapisti.
Dikkatsizliği ve özensizliği yüzünden ölümle sonuçlanan kazalara, facialara yol açan kişilere ister özel sektörde, ister kamuda çalışıyor olsun verilen cezaların herhalde çok ağır olması gerekir.